Dünya

Myanmar'da darbe karşıtı protestolarda hayatını kaybedenlerin sayısı 557'ye çıktı

Bugün gerçekleşen eylemlerde Paskalya yumurtalarına darbe karşıtı mesajlar yazıldı

04 Nisan 2021 13:57

Myanmar'da Siyasi Tutuklulara Yardım Kuruluşunun (AAPP) yayımladığı günlük rapora göre, son 24 saatte 7 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle darbe karşıtı protestoların başlamasından bu yana hayatını kaybedenlerin sayısının 557'ye çıktığı bildirildi.

Myanmar'da şubat ayında gerçekleşen askeri darbeden bu yana gerçekleşen protestolarda 557 kişi güvenlik güçlerinin müdahalesi sırasında hayatını kaybetti. 

AAPP'nin raporuna göre, protestoların başlangıcından bu yana 2 bin 658 kişinin gözaltında tutulduğu ve 235 kişi hakkında gözaltı kararı bulunduğu kaydedildi.

Bugün Yangon'da göstericiler, Paskalya Yortusu dolayısıyla yumurta eylemi düzenledi. Kentin merkezi yollarına dizilen Paskalya yumurtalarına "Federal orduya ihtiyacımız var" ve "Cuntaya hayır"  ifadeleri yazıldı. Magway, Mandalay ve Bago gibi bölgelerde de çok sayıda kişinin katılımıyla darbe karşıtı yürüyüşler yapıldı.

Myanmar'daki askeri darbe

Myanmar ordusu, 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı iddialarının ortaya atılması ve ülkede siyasi gerilimin yükselmesinin ardından 1 Şubat'ta yönetime el koymuştu.

Ordu, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii başta olmak üzere pek çok yetkiliyi ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına almış ve bir yıllığına olağanüstü hal ilan etmişti.

Myanmarlılar 6 Şubat'ta demokrasiye dönüş talebiyle gösterilere başlamıştı.

Güvenlik güçlerinin silahlı müdahalelerinde 500'ün üzerinde gösterici hayatını kaybetti.

Ülkede geniş katılımlı gösteriler sürerken gözaltındaki üst düzey hükümet yetkililerinin askeri mahkemede yargılanmalarına devam ediliyor.