Gündem

Müzeyyen Boylu cinayeti: 12 el ateş edip "hatırlamıyorum" diyen eşe ağırlaştırılmış müebbet istemi

Davanın ilk duruşması 9 Eylül’de yapılacak

11 Temmuz 2019 13:52

Boşanma aşamasındaki eşi tarafından çocuklarının gözleri önünde doktor eşi Mesut Issı tarafından 12 el ateş edilerek öldürülen avukat Müzeyyen Boylu cinayeti ile ilgili soruşturma tamamlandı. Savcı, sanık Issı’nın ağırlaştırılmış ömür boyu hapis ile cezalandırılmasını istedi. Issı ise, ifadesinde kaç el ateş ettiğini hatırlamadığını söyledi.

Sertaç Kayar'ın Sputnik Türkiye'deki haberine göre 19 Mayıs günü 12 el ateş ederek Boylu’yu öldüren Issı hakkında iddianame hazırlayan savcı, ‘Kasten öldürme’, ‘Tasarlayarak öldürme’, ‘Canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme’ ve ‘Ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri satın alma veya taşıma veya bulundurma’ gibi suçlardan sanığın ağırlaştırılmış ömür boyu ve 3 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını istedi.

12 el ateş eden sanık, hatırlamadığını söyledi

Savcılıkta suçunu itiraf eden ve ardından tutuklanan Issı’nın olaya ilişkin ifadesi de iddianamede yer aldı. 12 el ateş eden Issı verdiği ifadede olayı hatırlamadığını söylemiş. Issı ifadesinde “Çocuğumun kreşte gösterisi vardı. Oğlumun ısrarı üzerine gittim. Gösteriyi eşimle birlikte izledik. Çocukları arabaya bindirdikten sonra konuşmak istedim. Arabanın kapısını açtığımda oturup gidecektim. Ancak o an elime silahı alıp peşinden gittiğimi hatırlıyorum. Daha sonra oğlum ‘anne, anne’ dediği zaman eşimi gördüm ben de elimi şakağıma dayamıştım. Ancak içinde mermi kalmamıştı. Silahta kar mermi olduğunu bilmiyorum, şarjörde kaç tane mermi vardı bilmiyorum. Çocuklarımı orada bırakmak için babama götürdüm daha sonra taksi ile emniyete giderek teslim oldum, pişmanım” diyor.

Savcı ağırlaştırılmış müebbet istedi

Savcılık iddianamesinde “Şüphelinin resmi nikahlı eşini kasten öldürdüğü, maktulün kendisine hakaret ettiğini beyan ederek haksız tahrikten yararlanmaya ve olayı tasarlamadığı yönünde kanı oluşturmaya çalıştığı, ancak olayın oluş şekli itibariyle şüphelinin olay öncesi bir tartışma olmadığı yönünde tanık beyanı olduğu ve olay tarihinden 4 yıl önce bir olay sebebiyle korkusunun oluşması sebebiyle ruhsatsız silah temin etmesinin ve hala söz konusu silahı taşımasının hayatın olağan akışına aykırı olduğu, şüphelinin ifadesinde 2013 yılından bu yana meydana gelen tartışmalarını bile bahsetmesinin ve teslim olması sırasında silahında 12 adet merminin de olduğu da göz önüne alındığında şüphelinin silah ve mermileri temin ederek tasarladığı, şüphelinin tek başlarına ayrı ayrı öldürücü nitelikte 11 el ateş etmesinin ve hatta 2 adet giriş yarasının yakın atış olmasının şüphelinin maktulü canavarca hisle öldürdüğünü gösterdiği, şüphelinin üzerine atılı suçları işlediği…” diyerek söz konusu suçlardan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasını istedi.

İlk duruşma 9 Eylül'de

İddianame Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Davanın ilk duruşması 9 Eylül’de yapılacak. Müzeyyen Boylu ve ailesinin haklarını Diyarbakır Barosu avukatlarından Av. Sinan Tanrıkulu savunacak. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da davaya müdahil oldu.