Gündem

Murat Yetkin: İstanbul'daki sermaye çevreleri dolardaki artışın arkasında "Erdoğan seçimden sonra Şimşek'i görevden alacak" söylentisinin payı olduğuna inanıyorlar

12 Mart 2024 09:42

Gazeteci-yazar Murat Yetkin, Türk Lirası'nın ABD doları karşısında rekor seviyede düşüş yaşadığını belirterek, "İstanbul’daki sermaye çevreleri bu artışın arkasında geçen haftadan bu yana piyasada yayılan 'Erdoğan seçimden sonra Şimşek’i görevden alacak' söylentisinin payı olduğuna inanıyorlar" diye yazdı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in 11 Mart'ta X hesabından İngilizce yaptığı açıklamaya işaret eden Yetkin, "Reformların seçim ekonomisi nedeniyle şimdi yapılmadığı gerekçesi açıkça söylenmiyordu ama Türkiye’nin önünde “Orta Vadeli Program’ı uygulamak için seçimsiz uzun bir dönem” bulunduğunu söylemesi bunu içeriyordu.

Bu ise en azından OVP’nin geçerli olacağı öngörülen üç yıl içinde seçim öngörülmediği anlamına geliyordu. Şimşek’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bilgisi dahilinde olmadan böyle bir beyanda bulunması hayli uzak bir ihtimal" ifadelerini kullandı.

Bu yazı yetkinreport.com sitesinden alınmıştır...