Gündem

Murat Yetkin: Türkiye S-400'ü pazarlık maddesi olarak kullanmak istiyor; ABD, Patriot pazarının daralmasını istemiyor

"ABD, S-400 meselesine sadece NATO hava savunması bakımından bakmıyor"

15 Nisan 2019 21:46

Gazeteci-yazar Murat Yetkin, Türk ve ABD’li yetkililerin Amerikan Türk Konseyi (ATC) toplantısında yaptığı açıklamalar üzerinden Türkiye ve ABD arasında süren S-400 müzakerelerini değerlendirdi. Yetkin, Ankara’nın S-400’leri teknoloji transferi konusunda pazarlık maddesi olarak kullanmak istediğini belirtirken ABD’nin tepkisinin ise Türkiye’nin NATO üyesi olmasından ziyade Patriot pazarının daralma ihtimalinden kaynaklandığını ifade etti.

Murat Yetkin’in kişisel blogunda “Savunma Bakanı Akar: ABD ile hasım değiliz, sorunları çözebiliriz, ama tehditler ile yaramaz” başlığıyla yayımladığı yazının ilgili bölümü şöyle:

"Ankara’nın Vaşington ile görüşmelerde Rusya’dan S-400’ler üzerinden edinme sözü aldığı teknoloji transferini pazarlık maddesi olarak kullanmak istediği anlaşılıyor. ABD tarafının ise S-400 meselesine sadece NATO hava savunması bakımından bakmadığı görülüyor. ABD Türkiye’nin S-400 alımına NATO üyesi olsun olmasın, diğer ülkelere örnek olup Patriot pazarını “daraltma” ihtimali açısından da karşı."