Gündem

MSB'den Suriye'de düzenlenen Türk-Rus kara devriyesine ilişkin açıklama

"Devriye, halkın güvenliğine ilişkin gerekli dikkat ve hassasiyet gösterilerek planlandığı gibi tamamlanmıştır"

08 Kasım 2019 19:27

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Suriye'nin kuzeyinde düzenlenen Türk-Rus ortak kara devriyesine ilişkin açıklama yaptı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Devriye, halkın güvenliğine ilişkin gerekli dikkat ve hassasiyet gösterilerek planlandığı gibi tamamlanmıştır" denildi.

MSB'den yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Fırat'ın doğusunda Kamışlı-Derik arasındaki bölgede icra edilen Türk-Rus kara devriyesi; provokatörlere karşı personelimizin ve halkın güvenliğine ilişkin gerekli dikkat ve hassasiyet gösterilerek planlandığı gibi tamamlanmıştır."

22 Ekim'de Rusya ile Türkiye arasında varılan mutabakat kapsamında, Suriye'nin kuzeydoğusunda, sınırın 10 kilometre güneyine kadar olan bölgede Türk-Rus ortak devriyelernin yapılmasına karar verilmişti.

Soçi'de uzlaşılan mutabakat muhtırasına göre 23 Ekim'de YPG sınırın 30 kilometre güneyine çekilmeye başladı, Rusya ve Suriye orduları da bölgeye yerleşti. Çekilmenin bittiği tarih olan 29 Ekim'de de ortak devriye başlayacaktı. İlk ortak devriye bir buçuk gün gecikmeli başladı ve dört saat sürdü.

Devriyelerin hangi sıklıkta ve ne kadar süreyle yapılacağı açıklanmamıştı.