Gündem

MSB: Amacımız Ege ve Doğu Akdeniz'deki sorunlarımızı iyi komşuluk ilişkilerine ve müttefiklik ruhuna uygun şekilde çözüme kavuşturmak

Azerbaycan tarafından Karabağ'da gerçekleştirilen "antiterör operasyonu"na da değinen Aktürk, "Azerbaycan ve Ermenistan arasında kalıcı barışın tesis edilmesine yönelik samimi çabaları destekliyoruz" dedi

21 Eylül 2023 12:17

T24 Dış Haberler

Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, bakanlıkta gerçekleştirilen "Haftalık Basın Bilgilendirme Toplantısı"nda konuştu. 

Yunanistan ile son dönemde gelişen olumlu havanın devamına yönelik gayretlerin devam ettiğini aktaran Aktürk, "Amacımız, Ege ve Doğu Akdeniz’deki sorunlarımızı uluslararası hukuka, iyi komşuluk ilişkilerine ve müttefiklik ruhuna uygun bir şekilde çözüme kavuşturmaktır" dedi. 

Azerbaycan'ın Karabağ'da gerçekleştirdiği ve dün itibarıyla durdurduğu "antiterör operasyonu"na ilişkin de konuşan Aktürk, "Can Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünü koruma yönünde attığı adımları, Azerbaycan ve Ermenistan arasında kalıcı barışın tesis edilmesine yönelik samimi çabaları desteklediğimizi, 'iki devlet, tek millet' anlayışıyla kederde ve kıvançta bir ve beraber olduğumuz Azerbaycanlı kardeşlerimizin haklı davalarında yanlarında olmaya devam edeceğimizi bir kez daha vurguluyoruz" ifadelerini kullandı. 

Azerbaycan tarafından Karabağ'da gerçekleştirilen "antiterör operasyonu"na da değinen Aktürk, şunları söyledi:

"Azerbaycan tarafından kendi egemen toprakları üzerinde gerekli gördüğü tedbirleri almak, gayrimeşru Ermeni silahlı unsurlarınca uzun süredir devam eden saldırı ve provokasyonları engellemek adına Karabağ’da başlatılan askeri operasyonu, sonrasında alınan ateşkes kararını ve bölgedeki son gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Can Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü koruma yönünde attığı adımları, Azerbaycan ve Ermenistan arasında kalıcı barışın tesis edilmesine yönelik samimi çabaları desteklediğimizi, 'iki devlet, tek millet' anlayışıyla kederde ve kıvançta bir ve beraber olduğumuz Azerbaycanlı kardeşlerimizin haklı davalarında yanlarında olmaya devam edeceğimizi bir kez daha vurguluyoruz."

Tahıl koridoru

Ukrayna'nın "Tahıl Koridoru'nun Rusya olmadan devamına" yönelik teklifine ilişkin değerlendirmesi sorulan Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, Türkiye'nin tahıl anlaşmasının daha önce olduğu gibi dörtlü olarak devamından yana olduğunu belirtti. Bu yöndeki temas ve girişimlerin devam ettiğini ifade eden kaynaklar, "Yeni bir teklif masamızda değil" dedi.

Türkiye, Karabağ operasyonuna fiili destek verdi mi?

Azerbaycan'ın Karabağ'da gerçekleştirdiği "antiterör operasyonu"na Türkiye’nin fiili olarak destek verip vermediğine ilişkin soru üzerine kaynaklar, "Ermenistan’ın 10 Kasım'daki ateşkesin yükümlülüklerini yerine getirmediğine, bölgedeki istikrarsızlığı körüklediğine ve gerilimi tırmandırdığına" dikkati çekti.

"Ermenistan’ın Karabağ’daki gayrimeşru silahlı unsurları desteklediğini, bölgede istikrarsızlığa neden olacak faaliyetlerde bulunduğunu, mevzi kazmak, sınır ihlalleri gibi provokatif eylemleri gerçekleştirdiğini" belirten kaynaklar, şu açıklamalarda bulundu:

"Türkiye olarak her zaman dediğimiz gibi Azerbaycanlı kardeşlerimizin haklı davalarında tüm imkanlarımızla yanındayız. Askeri eğitim işbirliği, ordunun modernizasyonu faaliyetlerine uzun süredir devam ediyoruz. Azerbaycan ve Türk ordusunun aynı standartlara kavuşmasına yönelik çalışmalarda belli bir aşamaya gelindi. Azerbaycan ordusunun operasyondaki başarısı, gelinen aşamayı göstermesi bakımından önemli. Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri'nin kendi operasyonudur. Sonuç olarak Karabağ Azerbaycan toprağıdır, bunun dışında bir statünün dayatılması asla kabul edilmeyecektir."

Türkiye’nin Azerbaycan’daki mayın temizleme çalışmalarına ilişkin soru üzerine kaynaklar, Ermenistan’ın bölgeyi yoğun olarak mayınladığını söyledi. Azerbaycan ordusunun Tek Vatan Harekâtı’nı tamamlamasının ardından bölgedeki mayınların temizlenmesine yönelik harekete geçildiğini belirten kaynaklar, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bu konudaki eğitimleri ile çalışmaların devam ettiğini bildirdi.