Gündem

MİT'in işkence yaptığı iddiasıyla ilgili önerge reddedildi: İfadeler kaba ve yaralayıcı

HDP'li Gergerlioğlu, MİT tarafından kaçırıldığı ve işkence edildiği iddia edilen bir kişiyle ilgili araştırma önergesi verdi

07 Haziran 2019 10:11

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, MİT tarafından kaçırıldığı ve işkence edildiği iddia edilen bir kişiyle ilgili Meclis Başkanlığı’na araştırma önergesi verdi. Fakat önerge Meclis Başkanı Mustafa Şentop tarafından iade edildi. Önergenin iade gerekçesi ise önergenin içerisinde ‘kaba ve yaralayıcı’ cümlelerin yer alması.

Gazete Duvar'dan Hacı Bişkin'in haberine göre Gergerlioğlu, FETÖ üyesi olduğu gerekçesiyle başka bir ülkeden MİT tarafından tutuklanarak Türkiye getirilen Zabıt adlı bir kişinin yaşadıklarını Meclis gündemine taşıdı. Söz konusu kişi tutuklandığında işkence gördüğünü, darp edildiğini ve kendisine cinsel tacizde bulunulduğunu iddia etti. Zabıt adlı kişi Gergerlioğlu’na gönderdiği mektupta başka bir iddiada daha bulundu:

"Annem ve babamla tehdit edildim"

“Dediklerini kabul etmediğim taktirde sağlık problemleri olan 75 yaşlarında annem ve babamla tehdit edilerek bir daha onları göremeyeceğim söylendi. Kendimi ihbar etmem istendi. Başka ülkeye götürüp bırakabileceklerini de söylediler. Kabul etmem halinde 7-8 bin lira maaşla istediğim şehirde kamu kurumunda işe yerleştirebileceklerini şahsım ve eşim hakkında açılan davalar varsa kapattıracaklarını ve şahsımı iddianameden çıkartacaklarını, bunlara muktedir olduklarını belirttiler.”

İade gerekçesi: Kaba ve yaralayıcı

Gergerlioğlu, bu iddiaların yer aldığı mektubu da Meclis Başkanlığı’na sundu. “İşkence zaman aşımı olmayan insanlığa karşı suç kapsamındadır” diyen Gergerlioğlu, bir ay önce söz konusu iddiaların araştırılması için TBMM Başkanlığı’na Meclis Araştırma önergesi verdi. Önerge Meclis Başkanlığı’na gönderildikten bir ay sonra Meclis Başkanı Mustafa Şentop tarafından iade edildi. Araştırma önergesinin iade gerekçesi ise önergede yer alan işkence ifadelerinin ‘kaba ve yaralayıcı’ olarak görülmesi.

Meclis Başkanı Mustafa Şentop, Gergerlioğlu’nun bir önceki soru önergesini de iade etmişti. Bankaların KHK’lilere neden kredi yapılandırması yapmadığıyla ilgili verilen soru önergesinde yer alan ‘Düşman hukuku’ kelimelerinin çıkartılmasını isteyen Şentop, bu kelimelerin önergeden çıkartılması halinde önergenin işleme alınacağını söylemişti.