Gündem

Milli Savunma Bakanlığı kaynakları: Açıklanan tasarruf tedbirlerini hassasiyetle uygulamaya devam edeceğiz

50’nci yıla özel logo tasarımı, anı pulu ve madenî para basılacak

16 Mayıs 2024 12:26

Millî Savunma Bakanlığı, faaliyetleri başta olmak üzere gündemdeki konulara ilişkin olarak bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında gerçekleştirilecek programlara ilişkin bilgi paylaşılan toplantıda ayrıca, 50’nci yıla özel logo tasarımı, anı pulu ve madenî para basılacağı duyuruldu.

Bakanlık kaynakları, tasarruf tedbirlerine ilişkin soru üzerine de "Halihazırda yürürlükte bulunan idari hususlardaki tasarruf tedbirlerine en fazla uyan bakanlıklardan biriyiz. Söz konusu yeni tedbirler kapsamında; bakanlığımızın savunma ve güvenlik alanındaki görev ve sorumluluklarını etkileyecek bir husus bulunmamaktadır. Hazine ve Maliye Bakanlığımızın alınacak tasarruf tedbirleri hakkında yapmış olduğu açıklamada da görüleceği üzere savunma ve güvenlik alanları hariç tutularak gerekli hassasiyet gösterilmiştir. Bakanlığımız da önümüzdeki dönemde, açıklanan tasarruf tedbirlerini hassasiyetle uygulamaya devam edecektir" dedi.

50’nci yıla özel logo tasarımı, anı pulu ve madenî para basımı yapılacağı da duyuruldu.

Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk tarafından yapılan toplantıda şu bilgiler paylaşıldı:

19 Mayıs’ta liman ziyaretleri ve gösteri uçuşları yapılacak

Millî Mücadelemizin başlangıcının 105’inci yıl dönümünde, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramımızı şimdiden kutluyor; başta ebedî Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Millî Mücadele kahramanlarımız olmak üzere, aziz şehitlerimizi ve ebediyete irtihal eden kahraman gazilerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyoruz.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında;

- Deniz Kuvvetlerimize bağlı yüzer unsurlar tarafından 43 gemi ile 27 liman ziyareti gerçekleştirilecek ve gemiler halkımızın ziyaretine açılacak,

- 17 Mayıs’ta Kahramanmaraş’ta 4 adet F-16 uçağı ile muharip uçak geçişi yapılacak,

- 19 Mayıs’ta Samsun’da Türk Yıldızları ve SOLOTÜRK tarafından gösteri uçuşu ile Mehteran Birlik Komutanlığımızca konser icra edilecektir.

Ayrıca;

- Her zaman yanlarında olduğumuz engelli kardeşlerimizin Engelliler Haftası’nı,

- Şanlı tarihimizin en büyük zaferlerinden olan Cerbe Deniz Savaşı’nın (14 Mayıs 1460) 464’üncü,

- İlk Türk Amirali Çaka Bey'in Bizans donanmasına ağır kayıplar verdirerek kazandığı “1’inci Koyun Adaları Zaferi”nin 934’üncü yıl dönümünü kutluyor,

- Olimpiyat ve Dünya şampiyonluklarının ardından Avrupa şampiyonluğunu da kazanan millî okçumuz Mete Gazoz’u bir kez daha tebrik ediyoruz.

Son 1 haftada 47 terörist etkisiz hâle getirildi

Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, terörle mücadelesini sahanın gerekliliğine uygun, alışılmadık ve öngörülemez düzeyde, artan bir etki ve yoğun bir baskıyla sürdürmektedir.

Bu kapsamda;

- 47’si son bir haftada olmak üzere 1 Ocak’tan bugüne kadar 1.000 terörist etkisiz hâle getirilmiştir.

Geçtiğimiz hafta içerisinde Irak’ın kuzeyindeki barınma alanlarından kaçan 2 PKK’lı terörist daha Habur’daki Hudut Karakolumuza teslim olmuştur.

Irak’ın kuzeyindeki Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde devam eden arama-tarama faaliyetleri kapsamında teröristlere ait 4 odalı bir mağara tespit edilmiştir.

Tespit edilen mağarada muhtelif miktarda uçaksavar ve tanksavar silahı, roketatar, bomba atar, havan, piyade tüfeği, keskin nişancı tüfeği ve makinalı tüfek ile bunlara ait mühimmat, el bombaları, dürbün, telsiz ve çok sayıda malzeme ele geçirilmiştir.

Pençe-Kilit Harekâtı’nda bugüne kadar 931 terörist etkisiz hâle getirilmiş, değişik çaplarda toplam 1.970 silah ve 837 bin 630 mühimmat ele geçirilmiş, 2 bin 741 mayın/el yapımı patlayıcı tespit ve imha edilmiş, 1.021 mağara/sığınak kullanılamaz hâle getirilmiştir.

Hudutlarda mücadele sürüyor

Cumhuriyet tarihimizin en yoğun tedbirleri ve tesis edilen çok katmanlı emniyet sistemi ile korunan hudutlarımızda;

- 493’ü son bir haftada olmak üzere 1 Ocak’tan bugüne kadar yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 3 bin 981 şahıs yakalanmıştır.

Son bir haftada engellenen 1.675 şahıs ile birlikte bu yıl içerisinde engellenen kişi sayısı 54 bin 117 olmuştur.

Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 50’nci yılı için kutlama faaliyetleri planlandı

-11 Mayıs’ta beraberinde komuta kademesi ile Marmaris’e giden Sayın Bakanımız; Aksaz Deniz Üs Komutanlığındaki inceleme ve denetlemelerinin ardından DENİZKURDU-II Tatbikatı’nın Seçkin Gözlemci Günü’ne katılmış,

- 14 Mayıs’ta Ankara'ya ziyaret gerçekleştiren Ukrayna Savunma Bakanı ile bölgesel güvenlik konuları ve ikili askerî iş birliği imkânlarının ele alındığı görüşmeler gerçekleştirmiştir.

- Sayın Bakanımız bugün de Sayın Cumhurbaşkanımızın Gürcistan Başbakanı ile yapacağı görüşmeye refakat edecektir.

Türk Silahlı Kuvvetlerimiz; terörle mücadele ve hudut güvenliği ile mavi ve gök vatanımızdaki hak ve menfaatlerimizi korumanın yanı sıra birçok coğrafyada kardeş, dost ve müttefik ülkelerin haklı davalarına destek olmayı sürdürmektedir.

Tüm Ada’ya barış ve huzur getiren Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 50’nci yıl dönümü kapsamında;

- Resmî törenler ve anma yürüyüşleri,

- TCG ANADOLU’nun Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ziyareti ve denizde geçit töreni,

- Türk Yıldızları ve SOLOTÜRK ekiplerinin gösteri ve selamlama uçuşları,

- Bando ve mehteran birliği konserleri, spor müsabakaları,

- Konferans, seminer, sempozyum, makale yarışması, ağaç dikimi, sergi ve kardeş ülke etkinlikleri başta olmak üzere birçok anlamlı ve özel faaliyetin icra edilmesi planlanmaktadır.

Ayrıca 50’nci yıla özel logo tasarımı, anı pulu ve madenî para basımı yapılacaktır.

Bu vesileyle Kıbrıslı kardeşlerimizin meşru çıkarlarını her koşulda desteklediğimizi ve kazanılmış hakları olan egemen eşitlikleri ve eşit uluslararası statülerinin teyidinin bizler için olmazsa olmaz olduğunu bir kez daha ifade ediyoruz.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun 10 Mayıs’ta aldığı Filistin’in Birleşmiş Milletler çalışmalarına daha geniş haklar ve ayrıcalıklarla katılımına olanak sağlayacak kararını memnuniyetle karşılıyoruz.

Uluslararası toplum, bölgede sükûnete yönelik adımlar atsa da İsrail saldırılarını sürdürmeye, masum Filistinlileri öldürmeye ve yerlerinden etmeye devam etmektedir.

İsrail, hukuk tanımayan insanlıktan uzak saldırılarını artık durdurmalıdır. Bölgesel istikrar ve kalıcı barışın sağlanması adına, sarf edilen tüm gayretlerin sürdürülmesini ve kalıcı barışın bir an evvel tesis edilmesini temenni ediyoruz.

Efes-2024’ün fiilî atışlı arazi safhası başarıyla devam ediyor

Türk Silahlı Kuvvetlerimiz sayısı ve kapsamı her geçen yıl artan tatbikatlarla karada, denizde ve havadaki etkinlik ve caydırıcılığını daha da güçlendirmektedir. Bu çerçevede;

Birleşik ve müşterek harekâtta, katılımcı ülke unsurlarıyla oluşturulan karargâh ve birliklerin askerî imkân ve kabiliyetleri ile harbe hazırlık seviyesini geliştirmek maksadıyla 9 Mayıs’ta başlayan ve Batı Anadolu, Orta Ege, İzmir Körfezi ve Doğanbey Atış ve Tatbikat bölgesinde icra edilen EFES-2024’ün Fiilî Atışlı Arazi Safhası başarıyla devam etmektedir.

Türk Silahlı Kuvvetlerimizin planlı ve bugüne kadar icra edilen EFES tatbikatları içerisindeki en geniş katılımlı tatbikatı olan ve 49 ülkenin yer aldığı EFES-2024’e; 1.828’i katılımcı ülkelerden olmak üzere yaklaşık 11 bin personel katılmaktadır.

7 Mayıs’ta başlayan DENİZKURDU-II/2024 Tatbikatı Karadeniz, Ege, Marmara ve Doğu Akdeniz’de devam etmektedir. Sayın Cumhurbaşkanımız, 11 Mayıs’ta icra edilen Seçkin Gözlemci Günü’ne telefonla bağlanarak tatbikata katılan birlik ve personele hitap etmiş; başarı dileklerini iletmiştir.

Ayrıca;

- Ankara ve Mersin’de Yıldırım Seferberlik,

- Konya’da Uluslararası Anadolu Ankası,

- Balıkesir’de Steadfast Nerve,

- Azerbaycan’da Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan Doğal Afetler Arama Kurtarma,

- İtalya’da Mare Aperto-Polaris/Italian Minex,

- Almanya’da Ramstein Alternate tatbikatları icra edilmektedir.

- 21-23 Mayıs tarihleri arasında Türk Arama-Kurtarma Bölgesi ve Ege Denizi’nin uluslararası suları ve hava sahasında icra edilecek Deniz Aslanı Tatbikatı'na da katılım sağlanacaktır.

- İtalya Deniz Kuvvetlerine ait DURANT DE LA PENNE gemisi, 15-20 Mayıs tarihleri arasında Aksaz’a liman ziyareti gerçekleştirmektedir.

- Almanya Deniz Kuvvetlerine ait GROMITZ gemisi tarafından yarın, Arnavutluk Deniz Kuvvetlerine ait LISSUS gemisi tarafından ise 18-20 Mayıs tarihleri arasında İzmir’e liman ziyaretleri yapılması planlanmaktadır.

- 7-9 Mayıs tarihleri arasında Bangladeş’e liman ziyaretinde bulunan TCG KINALIADA korvetimiz, Bangladeş Deniz Kuvvetleri unsurları ile geçiş eğitimleri icra etmiştir.

Bangladeş’in ardından 13-15 Mayıs’ta Kuala Lumpur/Malezya’ya liman ziyareti gerçekleştiren TCG KINALIADA korvetimiz, 15 Mayıs’ta bir sonraki liman olan Jakarta/Endonezya’ya doğru seyre başlamış ve Japonya intikaline devam etmektedir.

Deniz Müzeleri ile Türk deniz tarihinin tanıtılması, denizciliğin sevdirilmesi ve yaygınlaştırılması kapsamında TCG NUSRET müze gemimiz; Mayıs’ın 18-19’unda İskenderun’a, 22’sinde Silifke’ye, 24’ünde Anamur’a, 26’sında ise Alanya’ya liman ziyaretleri icra edecektir.

- NATO Müttefik Hava Komutanlığınca Artırılmış Teyakkuz Faaliyetleri ile eş güdümlü yürütülen Esnek Caydırıcılık Seçenekleri kapsamında, bugün Romanya hava sahasında icra edilen Entegre Hava Füze Savunması faaliyetine Hava Kuvvetlerimiz tarafından F-16 uçakları ile katılım sağlanmaktadır.

- Güvence Tedbirleri kapsamında Havadan İhbar Kontrol uçağımız tarafından yarın Romanya hava sahasında uçuş görevi icra edilecektir.

Bakanlığımıza TBMM tarafından plaket verildi

Kamu Denetçiliği Kurumunun verdiği tavsiye kararlarına duyarlılık gösteren, bilgi ve belge taleplerine olumlu yaklaşan kurumların başında yer alan Bakanlığımıza; 2023 yılı tavsiye kararlarına %99.68 ile en yüksek oranda uyum sağlayan idare olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi Dilekçe Komisyonu ile İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyelerinden kurulu Karma Alt Komisyonu tarafından plaket verilmiştir.

Harita Genel Müdürlüğümüzün ev sahipliğinde 14-16 Mayıs tarihleri arasında 15’inci NATO Müşterek Coğrafi Standartlar Çalışma Grubu Toplantısı Ankara’da gerçekleştirilmiştir.

Akya’nın teslimatına başlandı

Yerli ve millî ve savunma sanayi ürünlerimizle Türk Silahlı Kuvvetlerimizin etkinlik ve caydırıcılığının artırılması faaliyetlerine de devam edilmektedir.

Bu kapsamda;

ROKETSAN tarafından yerli ve millî imkânlarla geliştirilen ve seri üretime geçilen “AKYA Ağır Sınıf Harp Torpidosu”nun denizaltılarımıza teslimatına 7 Mayıs’ta başlanmıştır.

Kara Kuvvetleri Komutanlığımızca, muhtelif miktarda Temel Eğitim Helikopterinin ve modernize edilen M60 T tankının muayene ve kabul faaliyetleri tamamlanmıştır.

Sonuç olarak dünyanın en güçlü ordularından biri olan Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, asil milletimizin sevgisi ve güveninden aldığı ilhamla üstlenmiş olduğu tüm görevleri başarıyla yerine getirmeye, başta yakın coğrafyamız olmak üzere küresel güvenlik, barış ve istikrarın tesisine yönelik faaliyetlerine artan bir gayretle devam edecektir.