Gündem

Millî Savunma Bakanı Akar: Doğu Akdeniz'de planlarımız var; bu çerçevede ilerliyoruz

22 Aralık 2020 14:33

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin doğalgaz arama çalışmalarına bağlı gerilimle ilgili olarak ''Bizim planlarımız var, bu çerçevede ilerlemeye çalışıyoruz'' ifadelerini kullandı.

NTV'nin sorularını yanıtlayan Millî Savunma Bakanı Akar, ABD'nin Türkiye'nin Rus hava savunma silahı S-400'leri almasının ardından uyguladığı CAATSA yaptırımlarıyla ilgili olarak "Kararı düzeltmesini bekliyoruz" dedi. 

Bakan Akar, Doğu Akdeniz'deki gerilimle ilgili olarak "Yunanistan'ın Türkiye ile görüşmeler yaparak çözüm bulması bunun en doğru yoludur. Bizim planlarımız var, bu çerçevede ilerlemeye çalışıyoruz" dedi. 

Bakan Akar'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

"Hava savunma sistemi için bize Rusya olumlu cevap verdi. ABD'nin yaptırımın herhangi bir zararı olmaması için elimizden geleni yapacağız. Başka NATO olmak üzere beraber yapacağımızın faaliyetlerin olumsuz etkileneceğini bildirmek isteriz. ABD, bu yanlış karardan bir an önce dönülmesi gerekiyor. Biz kararın düzeltilmesini bekliyoruz.

Şu an ülkemizde bulunan S-400'lerin kontrolleri yapılıyor. "

Doğu Akdeniz'de gerilim 

Ülkemizin menfaatlerini korumak bizim boynumuzun borcu. Biz sadece haklarımızı korumak istiyoruz. Bizim yaptığımız bu hak arayışını olumsuz gösteren Yunanistan'dır. Yunanistan'ın Türkiye ile görüşmeler yaparak çözüm bulması bunun en doğru yoludur. Bizim planlarımız var, bu çerçevede ilerlemeye çalışıyoruz. 

Siz Türkiye ile görüşmeden başka yerlerde çözüm arıyorsanız, bu durum çözülmez. Biz tamamen diyalog diyoruz. Ancak hiçbir şekilde oldu bittiye getirmemek de bizim en büyük kararlılığımız. 

Karabağ'a Türk barış gücü 

Ortak merkez konusunda mutabakat sağlandı. Şu an inşaat devam ediyor. Görev süresini de Ruslar ile konuşacağız.  

İster Trump olsun ister Biden olsun, bizim için ABD ile en önemli konu YPG'dir."