Gündem

Milletvekilleri Neo-Nazi duruşmalarını izleyecek

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, Almanya'daki Neo-Nazi cinayetlerine ilişkin duruşmaların

09 Aralık 2011 02:00


Hülya Karabağlı - T24 / Ankara


TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, Almanya'daki Neo-Nazi cinayetlerine ilişkin  duruşmaların milletvekili heyetleriyle izlenmesi kararı  aldı.  Komisyon üyesi milletvekilleri, dönüşümlü olarak duruşmaları gözlemci sıfatıyla takip edecek.


Üstün: 11 yaşındaki çocuğun babasını öldürdüğünü düşünen zihniyet

İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün,  2bin 2006 yılları küçük esnafa  yönelik bir kısmı ölümle sonuçlanan saldırıların ırkçı cinayet olduğunu ortaya çıktığını  anlattı. Geçtiğimiz hafta Alman yetkililerle yapılan görüşmelere dikkat çeken Üstün, “Bu cinayetler de, 11  yaşındaki bir kız  çocuğunun  babasını öldürebileceği düşünülmüş. 20’ye yakın  DNA testi uygulanmış” dedi. Üstün, cinayetlerle ilgili 450 polisin görevlendirildiği bilgisi verildiğini anlattı.

Duruşmaların başlamasıyla komisyon üyesi milletvekilleri dönüşümlü olarak Almanya'ya gidecek ve Neonazi saldırılarını yapan sanıkların davalarını izleyecek. Irkçı saldırılarda ölen Türk vatandaşlarının aileleriyle görüşecek ve sorunlarının çözümü konusunda yardımcı olmaya çalışacak. Hazırlanacak rapor, kamuoyu ile paylaşılacak.

ETİKETLER

haber