Gündem

Meteoroloji'den İstanbul için son dakika uyarısı

Ayrıca İç Anadolu bölgesinde yaşayan vatandaşlar, aşırı kar yükünden dolayı çatı çökmelerine karşı uyarıldı

27 Aralık 2016 16:14

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bu geceden itibaren yurda giriş yapacak soğuk hava dalgasının, İstanbul'da yarın geceden itibaren kentin iç ve rakımın 100 metre üzerinde olan kesimlerinde karla karışık yağmur şeklinde etkili olacağını duyurdu. İstanbul'un yanı sıra hafta sonuna kadar İç Anadolu bölgesinde etkili olacak aşırı kar yağışları nedeniyle, vatandaşlar çatı çökmelerine karşı uyarıldı.

Açıklamada, yağışın perşembe akşamı, cuma ve cumartesi günleri aralıklarla karla karışık yağmur ve kar yağışları şeklinde etkili olacağı belirtilerek, kentin iç ve yüksek kesimlerinde kar kalınlığının 5 - 10 cm civarında olmasının beklendiği ifade edildi.

Konya ve Karaman'da tarihi rekor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklama şöyle:

"İstanbul ve Marmara’da rüzgarın kuzey yönlerden perşembe günü fırtına (50-80 km/saat) cuma günü kuvvetli rüzgar (30-50km/saat) olarak eseceği tahmin ediliyor. Ankara ve İç Anadolu bölgesinde yarın tekrar başlayacak kar yağışlarının 4 gün boyunca aralıklarla cumartesi günü akşamına kadar etkili olacağı ve bölge genelinde 10 cm ve üzerinde kar örtüsü yapacağı tahmin ediliyor. Konya ve Karaman illerimiz geçtiğimiz hafta yağan karın üzerine dün ve bugün meydana gelen kar yağışları ile Konya’da 45, Karaman’da 85 cm ile tarihinin en yüksek kar kalınlığına erişti. Bu hafta sonuna kadar bu illerimizin de bulunduğu İç Anadolu bölgesinde kar yağışlarının etkili olması beklendiğinden aşırı kar yükünden dolayı çatı çökmelerine karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır."

Buzlanma ve don olaylarına dikkat


"Meydana gelecek yoğun kar yağışları nedeniyle İç Anadolu’yu Akdeniz’e ve Marmara bölgesine bağlayan karayollarında buzlanma ve don olayının da etkisiyle ulaşımda aksamalar olabileceğinden vatandaşlarımızın ve yetkililerin dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir. Hava sıcaklıklarının hafta sonuna kadar yurdun batı bölgelerinde azalarak mevsim normallerinin biraz altında, iç ve doğu bölgelerde ise mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor."