Dünya

Merkel, 4'üncü kez başbakanlık görevini devraldı: Türkiye ve AB birbirine bağımlı

Merkel yeni hükümetin en önemli hedeflerinden birinin Fransa ile finans, savunma ve göçmenlik konularında bir uzlaşma zemini bulmak olduğunu söyledi

12 Mart 2018 21:10

Almanya Başbakanı Angela Merkel dördüncü dönem başbakanlık görevini devralmadan önce yaptığı açıklamada, "Avrupa bankacılık birliği" gibi karmaşık projelerin "derinlemesine görüşmeler" yapılmasını gerektirdiğini, yeni hükümetin en önemli hedeflerinden birinin Fransa ile finans, savunma ve göçmenlik konularında bir uzlaşma zemini bulmak olduğunu söyledi. Türkiye-AB ilişkileriyle ilgili de açıklamalarda bulunan Merkel, AB’nin Türkiye ile diyaloğunun sürdürülmesi gerektiğini çünkü AB ile Türkiye'nin birbirine bağımlı olduğunu söyledi.

Avrupa Yatırım Bütçesi konusunda hızla ortak bir zemin bulunması gerektiğini vurgulayan Merkel, “2012, 2013 yıllarında söylemiştim, ne istediğimizi ve bunun Avrupa bütçesine nasıl bir etki edeceğini konuşmalıyız. Bu sorularla yakından uğraşacağız” dedi.

Avrupa Merkez Bankası Başkanlığı konusunda spekülasyon yapmayacağını vurgulayan Merkel, Avrupa Merkez Bankası’nın 2019 yılında göreve başlayacak yeni başkanının kim olacağı konusunda gelen sorulara, “Zamanı geldiğinde bu koltuk için gerekli adaylar hakkında görüşeceğiz. İyi adaylarımız olacak ama bugün bu konuda bir spekülasyon yapmayacağım” yanıtını verdi ve şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bir Avrupa kurumunun komutasında Alman olsun ya da olmasın kurumun imajı olabileceğinin en iyisi olmalıdır.”

Türkiye-AB ilişkileri

Merkel, Euro Bölgesi reformlarının bu ay yapılacak Avrupa Birliği liderler zirvesine sunumunun ertelenmesi konusunda Fransa ile anlaşmaya vardıkları haberlerini yalanladı. "Ben ertelemeler konusunda herhangi bir şey söylemedim" diyen Merkel, "Mart ayı liderler zirvesinde reformlar konusunda nihai bir plan ortaya koymayacağız, fakat Aralık ayında ifade ettiklerimizden daha fazlasını söyleyebileceğiz. Tabii önümüzdeki 20 yılda Euro Bölgesi’nin her tarafı konusunda bir öngörüye sahip olmak zor" diye ekledi.

Merkel, AB’nin Türkiye ile diyaloğunun sürdürülmesi gerektiğini çünkü AB ile Türkiye'nin birbirine bağımlı olduğunu söyledi.