Gündem

Çalışma Bakanı Selçuk: Sendikaların bize sunduğu 800'ü aşan talep var

Memurların zam görüşmelerine ilişkin görüşmeler sürüyor

01 Ağustos 2019 14:31

Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, toplu sözleşme görüşmelerinde konuştu. Selçuk, "Güçlü millet olmanın yolu güçlü devletten geçiyor. Toplu sözleşme görüşmeleri karşılıklı diyaloga bağlı bir süreç. Sendikalarımız, konfederasyonlarımız ile birlikte değerlendireceğiz. Sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda olması gerektiğini düşünüyoruz. Sendikaların bize sunduğu 800'ü aşan talep var" ifadesini kullandı. 

Memur-Sen teklifi, yüzde 8+7

Memur-Sen Genel Başkanı  Ali Yalçın görüşmede yaptığı açıklamada, "Milletimiz, üyelerimiz için adill ve bereketli sonuçlar olmasını diliyorum. Masamızın gündemi emek, ekmektir. Masada 531 maddeyi konuşacağız. İnsana ve emeğe fiyat biçmeyiz. Gerçekçi teklifler getirdik. 2020 yılı için 8+7 yüzdelik zam, yüzde 3 refah payı, taban aylığı 200 TL zam istedik. 2021 6+6 oransal zam ve yüzde 2 refah payı istedik. Makul tekliflerdir, tekliflerimiz."  dedi. 

Yalçın'dan Yavaş'a tepki

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın kıyafet yönetmeliğine ilişkin Yalçın, "Yüzde 15 doğal gaz zammın bizim istediğimiz bandı çok net ifade ettiğini söylemek isteriz. Çünkü yüzde 15 doğal gaz zammı kamu görevlerini direkt etkiyen bir zam. Siyaset hakkı konusu yine masamızın konusudur. 6 yıldır sivil itaatsizlik eylemi yürütüyoruz. Kamuda kılık-kıyafet noktasında 82 model Kenan Evren yönetmeliği ile bize içtima aldırılmasından rahatsızız. Bıyıklarınız üst dudağı ihlal edemez, aşağıdakini taciz edemez. Faulleriniz, ense traşınız şu kadar, kazağınızın yakası şöyle, pantolonunuzun kumaşı böyle olacak diye dayatan bir yaklaşımı antidemokratik buluyoruz." dedi.