Gündem

Meclis'i tatil eden oylamada 'sahtecilik' iddiası için karar

5 AKP'li vekilin mükerrer oy kullandığı iddia edilmişti

26 Ocak 2017 00:37

TBMM Başkanlık Divanı, Meclis’e tatil kararı aldıran oylamada sahtecilik yapıldığı iddiası üzerine yapılan başvuruyu reddetti.

Gerçek Gündem'de yer alan habere göre, TBMM Genel Kurulu’nun 65. birleşiminde, AKP Grup önerisinin oylamasından önce CHP'nin talebi üzerine yapılan yoklamada, AKP'li beş milletvekilinin hem elektronik oy düğmesi ile oy kullandığı hem de pusula gönderdiği, böylece oyların mükerrer sayıldığının incelenmesine yönelik CHP'nin başvurusu ele alındı.

Başkanlık Divanı toplantısında AKP'li üyeler, itirazların birleşim kapandıktan sonra olduğunu, bu itirazların da Meclis tutanaklarında görünmediğini, yoklama işleminin doğru olduğunu söylediler. CHP'nin, Meclisin 7 Şubat tarihine kadar tatil kararının yok hükmünde olduğuna yönelik başvurusu, konuşmaların ardından reddedildi.

Toplantıda, Meclis Başkanvekillerinin, bu tür oylamalarda, pusulalar ile elektronik oylamayı karşılaştırması, daha sonra sonucu açıklaması kararlaştırıldı.

Başkanlık Divanının 3 saat süren toplantısında, 4-C'li personel, yardımcı personel, idari personel konularında dile getirilen görüşler doğrultusunda, bu konuda geniş kapsamlı bir rapor hazırlanması benimsendi.