Gündem

Meclis Başkanlığı seçimi Salı günü yapılacak; işte tüzüğe göre seçim süreci

İki turda da başkan belli olmazsa üçüncü tur oylama ise Çarşamba günü olacak

23 Haziran 2015 20:04

TBMM Danışma Kurulu, Meclis Başkanlığı seçimi için takvimi belirledi. Buna göre başkanlık seçiminin ilk iki turu Salı günü yapılacak. İki turda da başkan belli olmazsa üçüncü tur oylama ise Çarşamba günü olacak.

 

Geçici başkan Baykal

 

İlk oturumda başkanlık koltuğuna, en yaşlı üye sıfatıyla CHP Antalya Miletvekili Deniz Baykal oturdu. Cemil Çiçek, devir teslim töreninin ardından görevini, geçici Başkan Baykal'a devretti. Deniz Baykal'a, Başkanlık Divanı'nda en genç altı milletvekili dönüşümlü olarak eşlik edecek. O isimlerden biri de, Abdullah Öcalan'ın yeğeni, HDP Şanlıurfa Milletvekili Dilek Öcalan.

AK Parti'nin başörütlü milletvekillerinden Sena Nur Çelik de Başkanlık Divanı'nda görev yapacak. Yemin törenin ardından, Meclis Başkanlığı seçim süreci başlayacak. 27 Haziran'a kadar, başkanlık ve divan başkanlığı için aday başvuruları alınacak. Başkanlık seçiminin ilk turu ise 29 Haziran'da yapılacak

 

Meclis Başkanı kim olacak?

 

Meclis Başkanlığı için ilk aday da belirlendi. HDP'nin adayı, Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat. Kulislerde AK Parti'den Nabi Avcı, MHP'den Ekmeleddin İhsanoğlu ve Murat Başesgioğlu'nun isimleri konuşuluyor. CHP'den ön plana çıkan isimler ise Deniz Baykal ve parti sözcüsü Haluk Koç.

Meclis Başkanlığı için ilk iki turda üye tam sayısının üçte ikisi, üçüncü turda salt çoğunluk aranacak, olmazsa 4. turda en çok oy alan Meclis Başkanı olacak.