Gündem

MEB'in protokolünden: Öğrenciler, Tamince'nin otellerinde çalıştırılacak

Bakanlığın imzaladığı protokolde tanıdık isimler çıktı

12 Mart 2019 07:33

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) Kültür ve Turizm Bakanlığı ile “iş garantili lise” adı altında imzaladığı “Mesleki Eğitimde İşbirliği Protokolü”nün ayrıntıları ortaya çıktı. Protokol listesinde, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy ve 'FETÖ’den yargılanıp beraat eden iş insanı Fettah Tamince’nin otellerinin de yer aldığı ortaya çıktı.

Cumhuriyet'ten Ozan Çepni'nin haberine göre, protokol kapsamında, 5 otel ile Ankara, İzmir, Balıkesir, Aydın, Muğla ve Antalya’da 11 mesleki ve teknik Anadolu lisesini eşleştiren alt protokoller de imzalandı. Otellerde staj uygulamalarının nisan ayından itibaren başlaması öngörüldü. Bakanlığın “istihdam garantisi” ile duyurduğu staj ve çalışma protokolü öğrencilerin ucuz iş gücüne dönüştürülmesi esasına dayandı. Bu kapsamda, otellere mesleki eğitime giden öğrencilerin asgari ücretin brüt tutarı üzerinden yüzde 60’ı olan 1535 lira aylık ücret alması ve burs desteği öngörüldü. Mezun öğrencilerin protokol imzalayan oteller tarafından istihdam edilmesi planlandı. Ayrıca lise eğitimini tamamlayan öğrenciler için üniversite kazanmaları halinde yükseköğretimleri bitinceye kadar burs almaya devam etmesi öngörüldü.

11 okulun 6’sı tanıdık

Protokollerin 11 okulun 6’sından kamuoyunun yakından tanıdığı isimlerin çıkması dikkati çekti. Protokollerle belirlenen otellerin yarısından çoğunun 'FETÖ’den yargılanıp beraat eden iş insanı Fettah Tamince’nin farklı şehirlerdeki Rixos’u, Turizm Bakanı’nın Maxx Royal ve Voyage otellerinin olması dikkati çekti.