Gündem

Martı CEO’sundan erişim engeli kararına tepki: TAG gibi bir hizmeti 3-5 taksi baronuna yedirmeyiz 

“Bu zihniyet sadece TAG’a karşı da değil, bu zihniyet gençliğe, teknolojiye ve doğaya da karşı, resmen İstanbulluya eziyet ediliyor"

09 Mart 2023 15:35

İstanbul Otomobilciler Esnaf Odası'nın başvurusu üzerine, araç paylaşım uygulaması "Martı TAG" ve "Martı Motosiklet" uygulamasına erişim engeli getirildi. Karara itiraz edeceklerini söyleyen Martı CEO’su Oğuz Alper Öktem, “Martı kurumsal bir şirket, TAG yüzde 100 yasal bir hizmet. Biz daha dün New York Borsası'nda Türk bayraklarıyla karşılandık. Ülkemizi Şampiyonlar Ligi'nde temsil ediyoruz ve burada bunu yaşamaktan maalesef çok büyük üzüntü duyuyoruz. Ama hukuki süreç uzun bir süreç, mücadelemize devam edeceğiz. TAG gibi bir hizmeti İstanbullunun beğendiği değil, bayıldığı bir hizmeti de 3-5 taksi baronuna ve Eyüp Aksu’ya da yedirmeyiz” dedi. 

İstanbul Taksiciler Odası, "Martı TAG" ve "Martı Motosiklet" araç paylaşım uygulamasıyla yasa dışı taşımacılık yapıldığını iddia ederek ihtiyati tedbir kararı verilmesi talebiyle dava açmıştı. Dava dilekçesinde uygulama ile İstanbul şehir içi ulaşımında tek yetkili kurum olan İBB'den izin belgesi alınmadan, özel araç sürücüleri ile yolcuların belirli bir ücret karşılığı bir araya gelerek taşıma işinin gerçekleştirildiği anlatılmış, sisteme dahil olmak için aranan şartlar arasında, taksi ruhsatnamesi şartı olmadığı belirtilerek uygulamanın korsan faaliyeti desteklediği ifade edilmişti. Aynı zamanda haksız rekabetin durdurulması için uygulamaya erişim engeli verilmesi talep edilmişti. İstanbul 14. Asliye Ticaret Mahkemesi, Martı TAG ve Martı Motosiklet uygulamasına erişimin engellenmesine karar vererek, bir hafta itiraz süresi tanıdı. Kararda, "Uygulamalara ulaşılmasına devam edilmesi halinde taksi işletenler açısından ciddi bir zarar doğacağının, davacı tarafından yaklaşık olarak ispatının sağlandığı anlaşıldığından, tedbir talebinin kabulüne karar verilmiştir" denildi.  

"Türk adaletine güveniyoruz"

Mahkemenin erişim engeli kararına yönelik açıklamalarda bulunan Martı Kurucusu ve CEO’su Oğuz Alper Öktem, “Dün New York Borsası'ndaydık. Orada biz Türk bayraklarıyla karşıladılar. Ülkemiz adına gururlandık. Bugün de Çağlayan Adliyesi'ndeydik. Maalesef taksi baronlarının ve Eyüp Aksu'nun Martı ve TAG hakkında açtığı bir dava var. Bu davada bir ara erişim engeli kararı var. Bu karara itiraz edeceğiz. Hakkımızın da farkındayız. Türk adaletine de güveniyoruz. İnşallah istediğimiz gibi olacak. TAG yüzde 100 yasaldır. Karayolları Trafik Kanunu 87. maddesinde Hatır taşımacılığının çok net tanımı var ve biz bugüne kadar TAG’tan ne bir kuruş ücret aldık, ne bir kuruş komisyon aldık. Almıyoruz ama maalesef biz İstanbul için çalışırken biz İstanbul'daki trafik problemini çözmek için çalışırken bize düşmanlık eden bir takım güç odakları ve lobiler var. Bu taksi baronlarının ve Eyüp Aksu'nun artık İstanbul'a yaptığı yetti” dedi. 

Karara itiraz edeceklerini söyleyen Öktem, şunları kaydetti: 

“Bu zihniyet sadece TAG’a karşı da değil, bu zihniyet gençliğe, teknolojiye ve doğaya da karşı. Resmen İstanbulluya eziyet ediliyor. Videoları görmüşsünüzdür; resmen bu baronların talimatıyla günde 12 saat, haftada 7 gün direksiyon sallayan taksi emekçileri Skuter kullananların üzerine araçlarını sürüyorlar. Twitter'dan da paylaştık. Biz de bir sürü, kendi call centerımıza (çağrı merkezimize) gelmiş, ses kaydı var. Bırakın videolar, görüntüler var. Bu artık bir ahlaksızlıktır, kepazeliktir. İstanbul'un bu durumu içler acısı. Haberler var; pislik içindeki taksilere binip dayak yiyerek inenler mi istersiniz, darp edilenler mi istersiniz? Taksi bulamadığı için annesinin babasının ölümüne, hastane yetişemeyenler mi istersiniz? Üniversite sınavını kaçıran çocuklar mı istersiniz? Yağmurda saatlerce beklemiş yaşlı teyzeler mi istersiniz. Bizim Türkiye'de 7,5 milyon kullanıcımız var. TAG’a kayıtlı sürücü sayısı taksici sayısından iki kat fazla. İstanbullunun desteğinin bizim arkamızda olduğu çok net. Bir İPSOS anketi var. Lütfen yayımlayın. Bu ankete göre İstanbul'da yaşayanların yüzde 85’i taksi problemi var diyor. Ve yine aynı ankete göre bu insanların yüzde 81’i taksi sorununu çözecek kişiye oy verme isteğim var diyor. Bu noktada İstanbul'un bize desteği çok açık. Martı kurumsal bir şirket, TAG yüzde 100 yasal bir hizmet. Biz daha dün New York'ta Türk bayraklarıyla karşılandık. Dünya ligindeyiz. Ülkemizi Şampiyonlar Ligi'nde dünya liginde temsil ediyoruz ve burada bunu yaşamaktan maalesef çok büyük üzüntü duyuyoruz. Ama hukuki süreç uzun bir süreç, mücadelemize devam edeceğiz. TAG gibi bir hizmeti İstanbullunun beğendiği değil, bayıldığı bir hizmeti de üç beş taksi baronuna ve Eyüp Aksu’ya da yedirmeyiz.” 

Öktem, dün New York'ta yatırımcılarla görüştüklerini ifade ederek, Martı’nın New York borsasına doğrudan açılan ilk Türk şirketi olacağını söyledi.  (DHA)

TIKLAYIN | Mahkemeden "Martı TAG" ve "Martı Motosiklet"e erişim engeli

TIKLAYIN | Martı'nın kurucusu Öktem: Taksiciler Odası Başkanı Eyüp Aksu beni ve ailemi tehdit etti

TIKLAYIN | Martı CEO'su Alper Öktem, Eyüp Aksu'ya taksi araştırmasını anlattı: Sen problemin ta kendisisin