Seçim 2024

Mansur Yavaş: Şaibeler bütün belediyelerin üstünden kalksın, artık siyaset kolay kazanma, kâr kapısı olmasın

"Ankara için ne istediysek hepsine 'Hayır' dediler, hepsini televizyondan göstereceğiz"

02 Mart 2024 21:42

Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Mansur Yavaş, Keçiören'de konuştu. Yavaş, "Lafa geldiği zaman 'Ben bu dünyada hesap vermem, öbür dünyada Allah'a hesap verin' deyip sıyrılıyorlar. Ben de diyorum ki; artık bu işler bitsin, şaibeler bütün belediyelerin üstünden kalksın Türkiye'de. Artık siyaset kolay kazanma, kar kapısı olmasın. Herkes mal beyanını açıklasın. Göreve geldiğinde neymiş, görevden sonra ne olmuş, bunu bir görsün. Bu dünyada hesabını veremeyen öbür dünyada hiç vermez" dedi.

ABB Başkanı ve CHP'nin yeniden ABB Başkan adayı olan Yavaş, Keçiören'de vatandaşlarla bir araya geldi. Keçiören Belediye Başkan Adayı Mesut Özarslan'ın da katıldığı buluşmada Yavaş şunları söyledi:

"Partilerini ilçelerinden çok seviyorlar"

"İş başına gelir gelmez belediye meclisine ilk yaptığım konuşma şuydu; sevgili belediye meclis üyelerimiz, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olarak beni seçti bu halk. İlçelerde farklı tercih kullandı,  hepimiz buna saygı duymak zorundayız. Ben bundan sonra sizlerle birlikte iş birliği yapıp Ankara'nın bütün ilçelerine gereken çalışmaları yapıp, projelerimizi gerçekleştirmeye destek olacağım. Elinizi tutun, hep beraber güzelce hizmet edelim. Fakat maalesef belediye başkanlığından bir ikisi hariç daha hiçbiri benim odamı dahi görmedi. Neden? Çünkü partilerini ilçelerinden çok seviyorlar. Lafa geldiği zaman her şey Keçiören için, her şey Çubuk için, her şey Nallıhan için demesini biliyorlar. Hani ben de partizanlık olsa şuradan az oy aldık desem, yaklaşmasam amenna. Böyle siyaset olmaz, idarecilik de olmaz.

"Neden Ankara halkının seçtiği başkanı yok sayıyorsunuz?"

Bakın bu kardeşiniz Ankaralının hakları için Cumhurbaşkanıyla görüşüyor, bakanlarla görüşüyor. Bir yerim mi eksiliyor? Sonuçta Ankara halkının yararına olan işlerle görüşüyorum. Onların talebi diyorum. Onun yetkisinde olan şeyleri istiyorum. Peki sizler neden Ankara halkının seçtiği Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı'nı niye yok sayıyorsunuz? Bu nedenle artık bu zihniyetin sonu gelmiştir. Ankara halkı kendisiyle el ele tutuşacak belediye başkanlarını seçecektir.

"Ankara için ne istediysek hepsine 'Hayır' dediler, hepsini televizyondan göstereceğiz"

Ankara için ne istediysek bu başarılı olmasın diye hepsine 'Hayır' dediler. Yarın bir gün bunların hepsini televizyondan da göstereceğiz. Tüm ihaleleri canlı yayınlıyoruz. Halka hesap veriyoruz, hesap vermek zorundayız. Birine siz borç verseniz, har vurup harman savurduğunu görürseniz ne dersiniz? Kaldı ki bize emanettir bu paralar. Bizim bunları sadece sizin ihtiyaçlarınız için harcamamız lazım. Biz nereye harcayacağımızı soruyoruz. Kent Konseyi'yle toplanıp sivil toplum kuruluşlarıyla beraber öncelikli yatırımlar ne olması gerekir, Ankara'nın gerçek ihtiyaçları nedir onları tespit ediyoruz. Aynı zamanda kaça yapıyoruz, bunların hepsinin biz size hesabını veriyoruz.

"'Ben bu dünyada hesap vermem, öbür dünyada Allah'a hesap verin' deyip sıyrılıyorlar"

Lafa geldiği zaman 'Ben bu dünyada hesap vermem, öbür dünyada Allah'a hesap verin' deyip sıyrılıyorlar. Ben de diyorum ki; artık bu işler bitsin, şaibeler bütün belediyelerin üstünden kalksın Türkiye'de. Artık siyaset kolay kazanma, kar kapısı olmasın. Herkes mal beyanını açıklasın. Göreve geldiğinde neymiş, görevden sonra ne olmuş, bunu bir görsün. Bu dünyada hesabını veremeyen öbür dünyada hiç vermez. İki, sizden aldığımız paraları harcarken israf yapamayız. Çakarlı arabalarla, konvoylarla, lüks araçlarla gezemeyiz. Kimse vatandaşın parasıyla sefa süremez. İsraf edilmiş tek bir yatırımımız yok. 

"Keçiören Belediyesi'nden istedik vermedi"

Keçiören-Ovacık metrosunun projesini ben bitirdim. Fakat Ovacık'ta bir tane bakım istasyonu için yer lazım. Keçiören Belediyesi'nden istedik vermediler. Ondan sonra 'Biz metro yapacağız' diyorlar. Elinizde metro projesi yok ben yapmasam. Keçiören-Havaalanı metrosunu yapacağız. Bir de onlar da şikayet ediyor. Diyorlar ki; 'Havaalanına metrosu olmayan tek şehir Ankara' diye. Siz neyi şikayet ediyorsunuz? 25 yıl benden önceki dönem yapmadınız. 2022'den beri yatırım programında yapmadınız. Sizin ne şikayet etme hakkınız var? Bu yılki bütçeye de 2024 bütçesine üç bin lira koymuşlar. Açmışlar pankartları; 'Keçiören metrosu yapılacak.' İstanbul'la metro yarıştırıyorsunuz. Ankara'nın suçu günahı ne? Bugünkü büyükşehir başarısız olsun diye kendi ilçelerine maalesef eziyet ettiler. Şimdi artık değişim zamanı geldi."