Dünya

Mali kayıtlarını açıklayacağını duyurmuştu; Trump'tan finansal bilgilerinin gizliliği için Yüksek Mahkeme'ye başvuru

05 Aralık 2019 22:14

ABD Başkanı Donald Trump, kendine ait bir firmanın kayıtlarının ABD Kongresi'nde incelenmesini durdurmak için Yüksek Mahkeme'ye başvurdu.

Reuters'ın haberine göre, bir alt mahkeme, Trump'ın mali işlerinden sorumlu muhasebe firması Mazars LLP'den tüm belgeleri Temsilciler Meclisi Gözetim ve Hükümet Reform Komitesi ile paylaşmasını istemiş, karara itiraz mahkemeden geri dönmüştü.

Komitenin şirket kayıtlarını istemesinin yasalara aykırı olduğunu söyleyen Amerikan başkanın avukatları, Kongre'nin ilk kez görevdeki bir başkandan kişisel bilgilerini paylaşmasını istediğini aktardı.

Trump finansal bilgilerinin gizliliği ile ilgili ikinci kez Yüksek Mahkeme'ye başvuruyor. Kasım ayında New York'taki bir mahkeme, savcıların Trump'ın firmasından 2011 ila 2018 yıllarına ait vergi dökümünü isteyebileceğine hükmetmişti. Amerikalı başkan bu karara da itiraz etmişti. Yüksek Mahkeme söz konusu başvurunun kabul edilip edilmeyeceğini 13 Aralık'taki oturumda belirleyecek.

ABD Yüksek Mahkemesi'nin Trump'ın avukatlarının talebini geri çevirmesi durumunda Donald Trump'ın muhasebe şirketinin vergi beyannamelerini yetkililere teslim etmesi gerekiyor. Mahkemenin başvuruyu kabul etmesi durumundaysa kararını Kasım 2020'de yapılacak Başkanlık seçimlerine kadar ertlemesi ihtimali var.

Yüksek Mahkeme'de muhafazakar yargıçların sayısı ağırlıkta. Mahkeme'de görevli iki yargıcın ataması da bizzat Trump tarafından yapılmıştı.

"Görecekleri tek şey, insanların düşündüğünden daha zengin olduğum"

Trump, Demokratlar'ın uzun süredir baskı yaptığı "mali kayıtlarına" ilişkin "Görecekleri tek şey, insanların düşündüğünden daha zengin olduğum olacak" demişti.

Rusya soruşturmasını yürüten Özel Yetkili Savcı Robert Mueller'in, kendisinin tüm mali ve vergi kayıtlarının üzerinden geçmesine rağmen bir sonuca ulaşmadığını söyleyen Trump, "Şimdi bu cadı avı, New Yorklu Demokrat savcıların, benim tüm mali anlaşmalarımı incelemesi ile devam ediyor" ifadelerini kullanmıştı.

Trump, New York'ta hakkında yürütülen soruşturmanın 'kanun dışı' olduğunu belirterek, "Ama ben temizim ve mali bildirimimi 2020 seçimlerinden önce yaptığımda -ki bu benim kararım- görecekleri tek şey, insanların düşündüğünden daha zengin olduğum olacak" değerlendirmesinde bulunmuştu.