Ekonomi

Mahkemeden eski Galatasaray Kulübü Başkanı Ünsal Aysal'ın ortağı olduğu şirket hakkında iflas kararı

26 Şubat 2020 10:13

Galatasaray Kulübü'nün eski başkanlarından iş insanı Ünal Aysal’ın İtalyan ortaklı elektrik firması Yeni Elektrik Üretim Anonim Şirketi hakkında iflas kararı verildi. Şirketin karara itiraz edeceği öğrenildi.

Bankalar Yeni Elektrik’in 560 milyon dolar tutarında kredi borcunu yeniden yapılandırmasını reddetti. Mahkeme ise bu gelişme üzerine 865 megawatt (MW) kurulu güçte doğalgaz çevrim santrali işleten şirketin faaliyetlerinin durdurulması kararını verdi.

Yeni Elektrik’in yüzde 60’ına sahip olan Unit Group tarafından Reuters’a yapılan açıklamada mahkeme kararının tebliğ edilmesinin ardından temyiz için bir üst mahkemeye başvurulacağı ifade edildi. Yeni Elektrik’te İtalyan Ansaldo Energia’nın yüzde 40 payı bulunuyor. Yeni Elektrik borçlarını refinanse etmek için Ağustos 2017’de anlaşma yapmıştı.

Açıklamada şu ifade yer aldı:

“Kreditör bankalar ile yapılan müzakerelerden gaz çevirimli santrallerin geleceğine dönük olumlu bir netice alınamadığı için komiser raporlarının lehte olmasına ve tamamı yabancı ortakların içeri koyduğu 500 milyon dolarlık sermaye yapısına rağmen, tamamen ekonomik konjonktürden kaynaklanan sebeplerle bakiye 560 milyon USD borç için, kredi yapılandırma talebi reddedilmiş ve mahkeme tarafından bu işletmenin faaliyetlerinin durdurulma kararı alınmıştır.”