Gündem

Kurtuluşun ilk adımının 100’üncü yıldönümü: İl il 19 Mayıs etkinlikleri

19 Mayıs 2019 09:20

Atatürk’ün, Kurtuluş Mücadelesi’ni başlatmak üzere 19 Mayıs 1919’da ilk adımı attığı Samsun’da Milli Mücadele’nin ilk meşalesinin yakılışının 100’üncü yıldönümü kutlanacak. Cumhurbaşkan Erdoğan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu ve kabine üyeleri, yüksek yargı organlarının başkanları, komuta kademesi Samsun’daki törende buluşacak. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve İyi Parti lideri Meral Akşener, katılamayacağını açıklamıştı.

Erdoğan bugün saat 14.00’te Samsun Port’ta Piri Reis Milli Mücadele Gemisi’ni karşılayacak. Temsilci gençler illerinden ve ülkelerinden getirdikleri toprakları ve Türk Bayrağı’nı takdim edecek. Saat 14.25’te ise Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde temsilci gençler ve yurttaşların katılımıyla Samsun Tütün İskelesi’ne yürüyüş gerçekleştirilecek. Erdoğan, yurttaşlara seslenecek. Ardından saat 16.20’de Yaşar Doğu Spor Salonu’nda bir kez daha yurttaşlarla buluşacak.

CHP’nin Samsun programı ise bugün 11.00’de Anıt Park’a çelenk bırakılmasıyla başlayacak. Kemal Kılıçdaroğlu, saat 15.00’te Atakum Yalı Kafe’de “100’üncü Yıl Bildirgesi”ni okuyacak. CHP heyeti son olarak saat 21.30’da Samsun 100’üncü Yıl Meydanı’nda düzenlenecek konserlere katılacak.

İstanbul

Bağdat Caddesi’nde yürüyüş saat 18.00’de Suadiye Işıklar’dan başlayacak.

Beylikdüzü Belediyesi 19.19’da Yaşam Vadisi Çanakkale Zafer Meydanı Atatürk Anıtı önünde, 100. Yıl Atabarı gösterisi düzenleyecek.

Ankara

Ankara’da bu yıl ilk kez 19 Mayıs’ta ulaşım ücretsiz olacak. Atatürk Kültür Merkezi’nde 21.00’de düzenlenecek program öncesinde de başkentlilere belediye tarafından Türk bayrakları dağıtılacak. Belediye lazer gösterisiyle de başkentlilere görsel şov sunacak.

İzmir'de fener alayı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Gençlik Festivali kapsamında Türkiye’nin farklı kentlerinden gelen 1400 üniversite öğrencisi İzmir’de buluştu. Gençler İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve sanatçı Hayko Cepkin’le buluşacak. Saat 20.15’te Cumhuriyet Meydanı’ndan Gündoğdu Meydanı’na yapılacak yürüyüş ve fener alayına katılacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı konserinde Hayko Cepkin ve Ceylan Ertem’i aynı sahnede buluşturacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl 6. kez düzenlediği yol koşusu da saat 08.00’de başlayacak. Öte yandan büyükşehir belediye meclisi, bugün toplu ulaşım ücretini 1 kuruş olarak belirledi.