Gündem

"Kürt kökenlileri işe aldığı" gerekçesiyle kovulan AKP'li: Listeler il başkanlığından geliyordu

"Kürt kökenli olduğum için terör örgütü propagandası yaptığımı iddia etti"

28 Ağustos 2019 10:13

AKP Yenişehir İlçe Başkan Yardımcısı Serap Kuştimur, 2016 yılında Mersin Şehir Hastanesi’nde Temizlik Proje Müdürü olarak çalışırken, "Kürt kökenlileri işe aldığı gerekçesi" ile işten çıkarıldığını iddia etti. Kuştimur, “AKP il başkanlığından gelen listedekiler işe alınıyordu. Ancak bu listedeki bazı isimler Kürt diye beni işten çıkardılar” iddiasında bulundu.

Birgün'den Burcu Cansu'nun haberine göre, Kuştimur, Mersin İl Sağlık Müdürü Sinan Bahçacı tarafından makam odasına çağrıldı, hakkında CİMER’e yapılmış şikâyet olduğu ve “Kürtleri işe alıyormuşsunuz, ayağını denk al” uyarısıyla karşılaştı. Kuştimur, “Bahçacı’ya, AKP’li olduğumu, partinin kadın kolları da dahil birçok kademesinde görev aldığımı anlatmaya çalıştım. İşe alım yapılacak isimlerin AKP İl Başkanlığı tarafından hazırlandığını söyledim. Fakat Kürt kökenli olduğum için terör örgütü propagandası yaptığımı iddia etti” diye konuştu.

Kuştimur, Mersin İl Sağlık Müdürü Sinan Bahçacı ile yaptığı görüşme sonrasında hastane direktörü tarafından aranarak, hastaneye girişinin yasaklandığını öğrendiğini belirtti. Sonrasında sürgün olarak geçici görev adı altında Yozgat’a gönderildiğini söyleyen Kuştimur, “Ya istifa edecektim ya da Yozgat’a gidecektim. Ben de Yozgat Şehir Hastanesi’ne gitmeyi kabul ettim. 8 gün çalıştıktan sonra Ankara’ya çağrıldım. Ankara’da görevlendirilmeyi kabul etmediğimi belirttim. Sonra yeniden Yozgat’ta çalışmam istendi. Kabul etmediğimde de gerekçesiz bir şekilde işten çıkarıldım” dedi.

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, konuyu Meclis gündemine taşıdı. Antmen, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.