Gündem

Kulis: MHP için daraltılmış bölge sistemine geçilecek, baraj düşmeyecek!

"Sistemin başarısı için güçlü bir Meclis bloku gerekli olacak"

21 Aralık 2017 16:15

AKP, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin gündeme getirdiği 'cumhur ittifakı'nı da kapsayan uyum paketleri üzerindeki çalışmalarını büyük ölçüde tamamladı. İddiaya göre AKP'nin, yerel seçimle ilgili ilk paketi ocak ayı sonuna doğru Meclis'e sunulacak.

Habertürk'ten Saliha Çolak'ın haberine göre, Anayasa'ya göre, seçimlere 1 yıldan az kala yapılan değişiklikler o seçimde uygulanamıyor. 2019 Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri için bu kural işletilmeyecek. Bu nedenle söz konusu seçimlerde uygulanacak uyum değişiklikleri için acele edilmiyor. Bu paketin bahar aylarında tartışmaya açılması bekleniyor.

AKP kurmayları, 6-7 yasada değişiklik öngörülen ikinci uyum paketinde, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin dile getirdiği ittifak düzenlemesinin yer alabileceği mesajını verdi. Geçmişte partiler arasında ittifaklar yapıldığına işaret eden, bugün de fiilen bu imkânın bulunduğunu belirten kurmaylar, "Yasal altyapısı hazırlanarak ‘adam gibi' ittifak yapılmasına imkân sağlanmalı" dedi.

Bahçeli'nin ittifakla ilgili işaret ettiği partilere ayrı ayrı mühür vurulması gibi konuların teknik düzenlemeler olduğu ve bunlar üzerinde uzlaşılabileceği ifade ediliyor.

Habere göre AKP ve MHP'nin gündeme getirdiği seçim barajının düşürülmesi önerisine sıcak bakmıyor. AKP kanadında öne çıka eğlim şöyle: "Seçimlerde yüzde 10 ülke barajı, 1980 öncesi Meclis'te kaos yaratan parçalı tabloya karşı getirilmiş. Doğrudur, 12 Eylül rejiminin ürünüdür. Şimdi de Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin uygulaması yapılacak. Sistemin başarısı için güçlü bir Meclis bloku gerekli olacaktır. Barajın temsilde adaleti engellediği görüşü doğru değil. Şu anda Meclise, yüzde 97 temsil ile temel siyasi görüşler yansıyor. Her toplumsal grup temsil edilecek diye, yasa yapamayan, bir araya gelemeyen bir Meclis oluşursa Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi başından yara alır. O nedenle barajın kalması sistemin sağlığı açısından da gerekli olacaktır."

AKP kurmayları, dar bölgeye MHP karşı çıktığı için 5 ya da 7'şer milletvekilinin seçileceği daraltılmış bölge sisteminin getirilebileceğine işaret ediyor. Dar ya da daraltılmış bölge sistemlerinin birbirlerine göre hem avantajının hem dezavantajları bulunduğuna dikkat çeken AKP kurmayları, bu alternatiflerin tartışmaya açılacağını söyledi. 2019'un haziran ya da temmuz ayına kadar yasalaşma sürecinin tamamlanabileceği dile getiriliyor.