Gündem

Kulis: Meclis gündemine gelecek yasal düzenlemeler sırada bekliyor

Kulislerde Erdoğan'ın yeniden ekibe dahil ettiği Mustafa Elitaş, yasal düzenlemelerin icraatçı ismi olarak biliniyor

26 Mart 2021 07:59

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın partisinin TBMM grup yönetiminde yaptığı değişikliğin ardında başta Siyasi Partiler (SPY) ve seçim yasaları olmak üzere Meclis gündemine gelecek yasal düzenlemeler olduğu vurgulanıyor.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, Erdoğan, önceki günkü kurultayda, partisinin merkez karar yönetim kurulu (MKYK) ve merkez yönetim kurulu (MYK) üyelerini belirledi. Kurultay konuşmasında “yeni anayasaya” atıfta bulunan Erdoğan’ın gerek yeni anayasa çalışmalarında gerekse Meclis’e gelecek önemli yasal düzenlemelerle ilgili “bundan sonra Meclis ekibini etkin kullanmak istediği” belirtiliyor. Erdoğan’ın bu nedenle daha önce de grup başkanvekilliği görevinde bulunan Mustafa Elitaş’ı yeniden ekibe dahil ettiği, Elitaş’ın AKP içinde “yasal düzenlemelerin icraatçı ismi olarak bilindiğine” işaret ediliyor.

Erdoğan’ın ayrıca son günlerde muhalefetten AKP’ye ve iktidara gelen eleştirilere Meclis içinden de “güçlü yanıt beklediği, mevcut grup başkanvekillerinin bu noktada yetersiz kaldığını düşündüğü” konuşuluyor.