Ekonomi

Kulis | EYT, sözleşmeliye kadro ve ara zam masada

12 Haziran 2022 07:45

Memurlara ek gösterge verilmesini öngören taslaktan sonra hükûmetin sözleşmeli personel ve EYT konusunu gündemine aldığı belirtildi. 

Türkiye gazetesinde yer alan habere göre, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çalışma Bakanlığı'nın teknik heyetlerinin enflasyonun yanı sıra, 2 bin 500 lira olan en düşük emekli aylığı ile 1.100 lira olan bayram ikramiyesinin artışına ilişkin maliyet hesabı yaptığı dile getirildi. 

AKP yönetimi de hem asgari ücrete ara zam konusunda hem de sabit gelirliler ve emekli maaşlarının artışı konusundaki görüşlerini ilgili bakanlara iletti. AKP kaynakları, tüm şartların zorlanarak, başta emekliler olmak üzere dar gelirlilere yönelik adım atılması gerektiğini belirtti. Milletvekillerine bu yönde bazı hazırlıklar olduğu ve temmuz ayında ‘Emeklilere çok memnun olacakları’ bir artış yapılacağı bilgisi verildi. Asgari ücrete ‘enflasyon farkı’ oranında bir ara zam yapılmasının da masada olduğu öne sürüldü. Ancak asgari ücretle ilgili yasal bir düzenleme yapmak yerine, işverenlerin kendileri inisiyatif kullanarak çalışanlarla ilgili ücret artışına gitmelerinin önünde bir engel bulunmadığı belirtiliyor.

Meclis’in yeni dönem çalışmaları başlayana kadar, sözleşmeli personel ve EYT konusunda Çalışma Bakanlığı'nda oluşturulacak bir teknik komisyonun çalışmaları tamamlamasının hedeflendiği kaydedildi. 

 


Metropoll'den yeni seçim anketi: 3 adaylı senaryoda seçim ikinci tura kalıyor

Eski bakan Erdoğan Bayraktar: Benim için kamuoyu vicdanında aklanmak önemli, içim rahat

AFAD'ın telefonlara gönderdiği hayati uyarı bildirimi sosyal medya medyanın gündeminde: "Savaş çıktı sandım"

BBP’li Kaya: Her türlü hırsızlığa, dönen dolaplara, kötü ekonomi yönetimine rağmen Cumhur İttifakı’ndayız, aklınızı başınıza alın AKP'liler!

Davutoğlu: İktidar vatandaşa 'Sen haline bak sen paryasın parya’ diyor

Akdeniz Üniversitesi ve KYK'dan öğrenci intiharlarına ilişkin açıklama: "Dosyalar savcılığa intikal etmiştir"

Dün sivillerin sığındığı kimya tesisi vurulmuştu; Ukrayna'nın Severodonetsk kentinde şiddetli çatışmalar

İtalya’da 7 kişinin öldüğü helikopter kazasından yeni görüntüler ortaya çıktı

Türkşeker yöneticisi: İşletme zararının sıfırlanabilmesi için şeker, maliyetinin üzerinde satılmalı
" />