Seçim 2024

Kulis: Ekonomik krizden etkilenen yaşlı ve emekliler AKP'den uzaklaştı; yüzde 30 oranında erime var

AKP'nin yaptığı araştırma sonuçları yaşlı ve emeklilerin memnuniyetsizliğini ortaya çıkardı

27 Şubat 2024 08:14

Gazete Pencere yazarı Nuray Babacan, AKP'nin sıkıntı alanları belirlemek için yaptığı araştırmaların sonucunda, en güvendiği yaşlı ve emekli tabanda ciddi çözülme olduğunu ve ekonomik krizden en çok etkilenen kitlenin, partiden uzaklaştığının ortaya çıktığını yazdı. 

Babacan yazısında şu ifadeleri kullandı: 

"Parti yönetimi, tabanlarının halen kendileriyle hareket edip etmediğini araştırırken, ilginç sonuçlara ulaştılar. AKP’nin seçmen tabanında, 65 yaş üstü önemli bir yer tutuyor. Ancak, son dönemdeki ekonomik kriz ve bir türlü dizginlenemeyen enflasyonun sonuçları seçmen tabanının uzaklaşmasına neden oldu. AKP’den uzaklaşan bu grupta, yüzde 30 oranında erime olduğu ortaya çıktı. Gençlerin oyları konusunda sıkıntı yaşayan parti, orta yaş seçmenine kıyasla emekli ve yaşlı seçmeninde çözülme saptadı. Emeklilerin ekonomik durumu, son yıllarda katlanarak artan hayat pahalılığı, emekli maaş artışında son dönemde yaşanan sorunlar ve son olarak Çalışma Bakanı tarafından 5 bin lira planlandığı açıklanmış olmasına rağmen 3 bin lirayla sınırlı kalan bayram ikramiyesinin bu olumsuz sonucun nedeni olduğu konuşuluyor."

"Şimşek memnun değil"

Bakanlar Kurulu toplantısında, 5 bin liralık ikramiyenin maliyetinin açıklanan para politikasını zorlayacağına ilişkin Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından yapılan sunumun, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı etkilediği ve frene basıldığı aktarılıyor. Ama bu konuda hala beklenti var, onu da belirtelim. Şimşek’in enflasyonun kontrol altına alınmasına ilişkin tarihi sürekli ileri attığı ve seçim vaatlerinin yarattığı sonuçlardan memnun olmadığı söyleniyor.""

 Yazının tamamını okumak için tıklayın