Dünya

Korsan kuşatmasında çember daralıyor

Somali açıklarında tank ve ağır silahlar yüklü bir Ukrayna şilebini 25 Eylül'den bu yana mürettebatıyla rehin tutan korsanlar etrafındaki çember giderek daralıyor

02 Ekim 2008 03:00

* Somali açıklarında 33 tank ve ağır silahlar yüklü bir Ukrayna şilebini 25 Eylül'den bu yana mürettebatıyla rehin tutan korsanlar etrafındaki çember giderek daralıyor. 

* Korsanlar, gemiyi serbest bırakmak için fidye olarak istedikleri 20 milyon dolardan daha az bir miktarı kabul etmeyeceklerini bildirdi. İçinde 20 kişilik mürettebatın bulunduğu geminin sahibi şirket ile korsanların görüşmelerinin sürdüğü bildiriliyor.

>>> Denizdeki korsanlara karşı çokuluslu operasyon

Başkent Mogadişu'nun 500 km kuzeyindeki Hobyo limanı önünde demirli Faina isimli Ukrayna bandıralı yük gemisini yakından izleyen, korsanlara göre sayısı 3 olan Amerikan savaş gemilerine en az 3 savaş gemisi daha katılacak.

Somali'nin Rusya'ya "korsanlarla savaşması" için izin vermesinin ardından, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bir Rus savaş gemisi ve iki Malezya firkateyninin bölgeye yöneldiğini belirtti. Rusya, geçen hafta, Intrepide isimli Rus savaş gemisini Somali açıklarına göndermişti.

Operasyon düzenlenebilir

Ria Novosti ajansının bildirdiğine göre, Rus Donanması'ndan isminin açıklanmasını istemeyen yüksek rütbeli bir asker, Somali'nin yeşil ışık yakmasının ardından Intrepide savaş gemisinin bordasındaki tüm silahlarını kullanabileceğini belirterek, "Aralarında Rusların da bulunduğu mürettebatı kurtarmak için Ukrayna gemisine bir operasyon düzenlenebilir" dedi.

Somali Dışişleri Bakanlığı'ndan Muhammed Cema Ali isimli üst düzey bir yetkili de, Ukrayna gemisini kurtarmak için yabancı güçlerin operasyon düzenleyebileceklerini belirterek, hükümetinin bu konuda gerekli izni verdiğini söyledi.

Somalili yetkili, ayrıca, korsanlarla Ukrayna gemisinin sahibi şirket arasında görüşmelerin ve pazarlığın sürdüğünü, görüşmelere başka katılan olmadığını belirtti.

Bu arada Almanya Savunma Bakanı Franz Josef Jung da, ülkesinin Afrika kıyılarındaki korsanlıkla savaşmak için oluşturulacak AB donanma gücüne bir gemiyle katılmayı planladığını söyledi.

ETİKETLER

haber