Ekonomi

Körfez ziyaretleri devam ediyor: Bakan Şimşek ve Merkez Bankası Başkanı Erkan, Suudi Arabistan'a gidiyor

Şimşek'e üçüncü Körfez ziyaretinde bu sefer Yılmaz değil Erkan eşlik edecek

11 Temmuz 2023 15:08

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Suudi Arabistan'a gidiyor.

AA muhabirinin aldığı bilgilere göre, Bakan Şimşek'e Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan da eşlik edecek.

Şimşek ve Erkan'ın birlikte ilk yurt dışı ziyaretinin gerçekleşeceği bugünkü görüşmeler kapsamında yatırımcı gruplarıyla toplantılar yapılacak.

Suudi Arabistan Maliye Bakanı Muhammed el-Cedan ile ikili görüşme yapacak Şimşek'in, temaslarını tamamlamasının ardından 13 Temmuz Perşembe Türkiye'ye dönmesi bekleniyor.

Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar'ın ardından Suudiler

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Bakan Mehmet Şimşek, son bir ayda önce Birleşik Arap Emirlikleri'ni (BAE), ardından da Katar'ı ziyaret etmişti. Şimşek'e üçüncü Körfez ziyaretinde Yılmaz yerine Hafize Gaye Erkan eşlik edecek.

Bir diğer yandan, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Körfez ülkelerinin bakanlarıyla görüşmeyi sürdürüyor. Bolat, dün Suudi Arabistan Belediye, Kırsal İşler ve Konut Bakanı Majid Al-Hogail'i bakanlıkta ağırlamıştı.

Bolat, dün yaptığı açıklamada BAE'nin Türkiye'ye beş farklı alanda 30 milyar dolarlık yatırım yapmayı düşündüğünü ifade etmişti.

TIKLAYIN: Ticaret Bakanı Ömer Bolat'tan ikinci el araç ithalatıyla ilgili yeni açıklama