Spor

Kırkpınar'da 'favori başpehlivanlar' elendi

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde bütün tahminler boşa çıktı. 'Favori' olan eski başpehlivanlar Ali Gürbüz, Mehmet Yeşil Yeşil, Şaban Yılmaz, Hamza Köseoğlu Recep Kara ve Okulu rakiplerine yenildi.

02 Temmuz 2022 21:39

661. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri başpehlivanlık müsabakaları bugün yapıldı. Son yıllarda kürsüden inmeyen başpehlivanlarının çoğu çeyrek final öncesi elendi. 

AA'nın haberine göre günün en şaşırtıcı sonucu, altın kemerin ebedi sahibi olmak ve seriyi tamamlamak için güreşen Ali Gürbüz'ün aldığı mağlubiyet oldu. 2011, 2012, 2019, 2021 yılları Kırkpınar başpehlivanı Gürbüz 2. turda Mehmet Yeşil Yeşil'e yenildi. Kırkpınar'a veda eden Ali Gürbüz'ün altın kemeri de yanmış oldu.

2009 ve 2010 yılları Kırkpınar başpehlivanı Mehmet Yeşil Yeşil ise 3.turda Ertuğrul Dağdeviren'e elendi.

Edirne'nin başpehlivanı ve favori isimlerden geçen yılın ikincisi İsmail Koç, 2005 yılı Kırkpınar başpehlivanı Şaban Yılmaz, Hamza Köseoğlu 2. turda, 2004, 2007, 2008, 2016 yılları Kırkpınar Başpehlivanı Recep Kara, 2015, 2018 yılları başpehlivanı Orhan Okulu da 3'üncü turda rakiplerine yenildi.

Çeyrek finale sadece 2 eski başpehlivan kalabildi

Yarın çeyrek finallerde Kırkpınar'da başpehlivanlık kazanmış sadece iki isim olacak.

2014 yıl başpehlivanı Fatih Atlı ve 2013 - 2017 yılları başpehlivanı İsmail Balaban'ın çeyrek final mücadelesinde yer alacağı 661. Kırkpınar çeyrek finalinde diğer başpehlivanlar ise kısa süre önce başaltı boyundan baş boyuna yükselen isimler olacak.

2018 yılında baş boyunda güreşmeye başlayan Hüseyin Gümüşalan, 2019 yılında baş boyunda güreşmeye başlayan Cengizhan Şimşek, Tanju Gemici, Ertuğrul Dağdeviren bu yıl baş boyunda güreşen Mustafa Taş kürsüde yer alabilmek için güreşecek.

Yarın öğle saatlerinde başlayacak çeyrek finalde Hüseyin Gümüşalan, Cengizhan Şimşek, Tanju Gemici, Fatih Atlı, Ertuğrul Dağdeviren, Mustafa Taş, Serhat Gökmen, İsmail Balaban birbirine üstünlük kurmak için çayıra çıkacak.

Elenen güreşçi, hakem tribününü bastı     

644'üncü Kırkpınar'da başpehlivan olan Şaban Yılmaz ile Tanju Gemici arasındaki müsabaka zaman zaman gerginliğe neden oldu.

DHA'nın haberine göre hakem heyetinden güreşin başında sarı kart alan Yılmaz, uzatmalar öncesi bir sarı kart daha görerek diskalifiye oldu. Karara çok sinirlenen Yılmaz, seyirci tribünündeki tellerin üzerinden çıkıp hakem kulesine koştu. Kuleye tırmanarak hakemlere bağıran Yılmaz'a polis müdahale etti.

Yaşanan olaylar sırasında hakem heyeti güreşlere ara verdi. Çevik kuvvet ekipleri de Er Meydanı'na girerek, geniş güvenlik önlemleri aldı.

"Ben artık güreşmiyorum"

Kuleden güçlükle çıkarılan Yılmaz, saha ortasına giderek Kırkpınar'ı bıraktığını açıkladı. Paça bağlarını çözen ve bu sırada açıklama yapan Yılmaz, "Bu kadar mı kolay bu iş? Ağzımın içindeki dikişlere, ellerimdeki nasırlara bakın. Ben hakkımı helal etmiyorum, paçamı da çözüyorum. Ben artık güreşmiyorum, bakın bana burada elveda bile yaptırmıyorlar" dedi.