Gündem

Kılıçdaroğlu'nun "Manevi kızım" dediği öğrenci, imam hatipte okuyor

"Çok şaşırdık"

20 Nisan 2018 15:26

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu ziyaret eden Genç İmam Hatipliler Derneği Genel Başkanı Muhammet Samet Akkaya, "Kılıçdaroğlu'nun Çorum'da imam hatip lisesinde okuyan bir kız öğrencinin tüm eğitim masraflarını karşıladığını ve ona 'manevi kızım' dediğini" söyleyerek "Çok şaşırdık" dedi.

Akkaya ve yönetimi, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nu ziyaret etti.

Ziyaretle ilgili açıklamalarda bulunan Akkaya, o gün sadece CHP değil, AKP ve MHP'yi de ziyaret ettiklerini söyledi. CHP'den kendilerine davet geldiğini söyleyen Akkaya, "Sonuçta bizim dinimizde, inançlarımıza göre, birisi sizi davet ettiği zaman, davete icabet etmek sünnettir. Bizde davete icabet edilmesi gerektiğini düşünerek davete icabet ettik. Orada bulunmamızın ve bütün siyasi partileri ziyaret etmemizin tek sebebi, birlik ve beraberlik mesajı verebilmekti. Sonuçta bu ülkede tek bir parti yok, onlarca siyasi parti var ve CHP de Türkiye'nin bir siyasi partisi. Biz de bu mesajı vermek üzere AKP, MHP ve CHP ile görüştük. Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştük. Kendisi gayet sıcak bir tavırla karşıladı bizleri, Meclis'teki makamında misafir etti. 45 dakikalık bir görüşmemiz oldu ve görüşmenin ardından ayrıldık" dedi.

"Biz kimsenin arka bahçesi değilizi"

"Her şeyden önemlisi imam hatiplerin bir siyasi partiye bağlı olmaması gerekiyor" diyen Akkaya, şöyle konuştu:

"Şöyle ki, imam hatiplerin bütün partilere seslenmesi, bütün partilere hitap etmesi gerekiyor. Sonuçta imam hatiplerde din adamları yetişiyor. Bu din adamları tek bir partiye göre cevaz verirse olmaz. Tek bir siyasi partiye hitap ederse olmaz. Sonuçta Türkiye'de birden çok parti mevcut. Genç İmam Hatipliler Derneği tüm siyasi partilere eşit mesafede yaklaşmaya çalışan bir dernek. Bu yüzden birlik ve beraberlik mesajlarını her defasında vurguluyor. Kesinlikle bir siyasi partiye bağlı değil. Biz her zaman şunu savunuyoruz. Biz hiç kimsenin arka, ön veya yan bahçesi değil aksine ana bahçesi olup herkesi verdiğimiz meyvelerden faydalandırmak için varız."

"İmam hatipte okuyor"

Kılıçdaroğlu'nun sıcak karşılaması karşısında şaşırdıklarını söyleyen Akkaya, "Çünkü böyle bir sıcak karşılama beklemiyorduk. Kendisine Atatürk'ün 1923 yılında Zağnos Paşa Camisi'nde okuduğu hutbeyi hediye ettik. O da bize Atatürk'ün Nutuk kitabını hediye etti. Kendisi sohbet esansında Çorum'da, manevi kızım dediği ve bütün eğitim masraflarını üstlendiği birisinden bahsetti. İmam Hatip'te okuduğunu söyledi. Tabi bizde buna çok şaşırdık" diye konuştu.