Gündem

Kılıçdaroğlu'ndan linç açıklaması

DP Genel Başkanı Uysal, Kılıçdaroğlu'na geçmiş olsun ziyaretinde bulundu

24 Nisan 2019 12:41

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara Çubuk'ta katıldığı şehit cenazesinde uğradığı linç girişimine ilişkin açıklamada bulundu. "Bir siyasal baskı olmasa böyle bir tablo ortaya çıkmaz" diyen Kılıçdaroğlu, "Bunun dışında bir şey söylemek istemiyorum" dedi.

DP Genel Başkanı Gültekin Uysal, Kemal Kılıçdaroğlu'na geçmiş olsun ziyaretinde bulundu. Görüşme sonrası CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal ile açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu şunları kaydetti:

"Baharın gelmesi için çaba harcayacağız. O baharı bütün Türkiye coğrafyasına yayacağız. Bir siyasal baskı olmasa böyle bir tablo ortaya çıkmaz. Bunun ötesinde bir şey söylemek istemiyorum."

DP Genel Başkanı Uysal, hem 'geçmiş olsun' dileklerinde bulunmak, hem de ülkenin içinde bulunduğu siyasi iklimi değerlendirmek üzere böyle bir ziyaret gerçekleştirdiklerini belirterek, şunları söyledi:

"Bugün, Türkiye'de üzülerek ifade ediyorum; demokrasimizin oksijeni tükenmek üzeredir. Siyasi rekabetin, partilerin, aktörlerin arasındaki meşru çizgilerin bilerek ve isteyerek silinmeye çalışıldığı bir dönemin içerisindeyiz. Bütün bunlara rağmen bir yerel seçimi geride bıraktık. Acılarda bile bir araya gelemez hale getirilmek istenen, ortak paydayı, müşterek değerlerin, siyasi alanda bir rekabet unsuru haline getirilmek istenildiğini görüyoruz. Hepimizin ortak çabası, Türkiye'nin meselelerini demokratik kanallara aktarabilmesidir."

CHP Lideri Kılıçdaroğlu da, Uysal ve beraberindeki heyete ziyaretleri için teşekkür ederek, şöyle konuştu:

"Gerçekten de toplum olarak fazla gerildik. Tasada ve kıvançta beraber olan toplumlar, milletler huzur içinde yaşarlar. Dolayısıyla biz farklılıklarımızı zenginlik kabul edip, tasada ve kıvançta beraber olmalıyız. Beraber şarkılar söylemeliyiz, beraber türküler söylemeliyiz. Beraber sevinmeliyiz, beraber üzülmeliyiz. Sevinçlerimizi çoğaltmalıyız. Bana yapılan saldırı, daha doğrusu linç girişimi, affedilecek bir olay değildir; ama her şeye karşın sağduyumuzu korumak zorundayız. Toplumu fazla germemek zorundayız. Ben, her konuşmamda bir şekliyle ifade ediyorum. Ben, bu milletin ferasetine ve sağduyusuna güveniyorum. Bütün bunları aşacağız. Bütün bu gerginlikleri aşacağız ve yeniden Türkiye'ye huzurun gelmesi ki bizim siyasi söylemimizdir, yeniden Türkiye'ye baharın gelmesi için çaba harcayacağız. Bahar geldi, o baharı bütün Türkiye coğrafyasına yayacağız. Bizim temel hedeflerimizden birisi budur."

Taşlanan minibüs parti merkezine getirildi

Bu arada Kemal Kılıçdaroğlu'nun şehit cenazesinde uğradığı saldırı sırasında taşlanarak camları kırılan ve tekmelenen minibüsü, parti genel merkezi önüne getirildi. Partiye gelenler, bir süre bina önünde park halinde duracağı öğrenilen aracın fotoğraflarını çekti.