Gündem

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a Akşener tepkisi: Kaybedeceği için tehditle ayakta durmaya çalışıyor

"İktidar belediye başkanları ne yapacaklarını bilmiyor, Erdoğan onları konuşturmuyor"

11 Mart 2019 11:22

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İyi Parti lideri Meral Akşener ile ilgili sarf ettiği, "Birileri şu an cezaevinde süre dolduruyor. Aynı yola sen de düşebilirsin" sözlerine tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, "Erdoğan kaybedeceğini bildiği için tehditle ayakta durmak istiyor. Rakiplerini konuşturmak istemiyor” dedi.

TIKLAYIN - Akşener'den Erdoğan'a hapis cevabı: Hodri meydan, elinden geleni ardına koyma

Erdoğan’ın meydanlarda beklediği havayı bulamadığını, yerel seçimlerde kaybedeceğini gördüğünü belirten Kılıçdaroğlu’nun Birgün'den Sebahat Karakoyun'un sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu'nun değerlendirmeleri özetle şöyle:

"(Akşener’e yönelik hapis cezası tehdidi) Erdoğan yargıçlık görevini üstleniyor. Büyük ihtimalle kararın hangi tarihte açıklanacağı ve hangi yargıcın bu kararı vereceğine ilişkin talimat verilmiştir. Bu talimatın gereğini Adalet Bakanlığı yerine getirecektir. Tek adamın, otoritenin ve bir diktatörün verdiği talimatla yargının Erdoğan’ın talimatlarını mahkeme kararına dönüştürmesi… Eğer hakim bir mahkûmiyet kararı verirse o hakim değildir, yargıç değildir. Yalnızca siyasi otoritenin verdiği kararı mahkeme kararına dönüştüren bir kişidir. Erdoğan kaybedeceğini bildiği için tehditle ayakta durmak istiyor. Demokrasi kültürü olmayan, baskıcı kültürden ve gelenekten geldiği anlaşılıyor. Bir anlamda toplumdan da onun intikamını almak istiyor gibi psikolojik yapı içinde de olabilir. 

"Ekonomik krizi ötelemek için pek çok ödünler verdiler. Erdoğan 1 Nisan’dan sonra damadıyla birlikte daha sert önlemler almak zorunda kalacak. Asıl fatura o zaman topluma kesilecek. Ama önlem alınmıyor. Soğan kuyruğundaki vatandaşa, “bu bir varlık kuyruğu” demek o vatandaşın kendisiyle ve aklıyla alay etmektir. Damadı “2.5 milyon kişiye istihdam yaratacağız” diye açıklama yapıyor. Bu da toplumun aklı ile alay etmektir.

"Adayları konuşturmuyor"

"İktidar belediye başkanları da aslında ne yapacaklarını bilmiyor. Konuşturulmuyor onlar. Bir kişi konuşuyor. Her yerde Erdoğan fotoğrafı var. 'Sen benim belediye başkanımsın, benim söylediklerimi yapacaksın' diyor. Her şey Erdoğan’ın iki dudağı arasında.

Burhan Kuzu-Zindaşti ilişki

"Burhan Kuzu daha önce Zindaşti’yi tanımadığını söylüyordu. Aynı masada fotoğrafı çıkınca da gerekçe üretmeye çalışıyor. Burhan Kuzu bir uyuşturucu tüccarıyla niye bu kadar yakından ilgilenir, neden onun tutuklu kalmaması için hakimlere dolaylı da olsa telefonla baskı kurmaya çalışır? Bu iddialar çok ciddi iddialar. Burhan Kuzu bunların hiçbirisini somut bir şekilde reddetmedi. Hakim de kimin telefon ettiğini biliyor. Telefon edenin Burhan Kuzu olduğu yönünde güçlü karineler var. Güven veren bir insan değil.

"Reza Zarrab gibi"

"Rıza Sarraf da Zindaşti gibi birisiydi zaten. Devlet protokolünde yer alıyordu, bakanlarla birlikteydi. Tabii asıl ilginç olan; Rıza Sarraf’ın iadesiyle ilgili Erdoğan’ın ABD’ye nota vermiş olması. Hakan Atilla’yla ilgili nota verilmedi. Ama Rıza Sarraf için verdi. Niçin? Aralarında ciddi bir çıkar ilişkisi vardı ve o çıkar ilişkisinin resmi otoritelerinin önünde itiraf edilmesinden çekiniyordu. Rıza Sarraf, neredeyse Türkiye’nin en muteber insanı olarak ilan edecekti. 

"Tamince'ye büyük ihaleler"

"17-25 Aralık diye bir tarih koydular. Fettah Tamince o tarihlerden sonra Pensilvanya’da ziyaret yapan, Zaman gazetesine ortak olan, Bank Asya’ya paralar yatıran bir kişi. Bank Asya önünden geçen hapse girerken bu adam el üstünde tutuldu, devlet protokolünde ağırlandı. En büyük ihaleler ona veriliyor. Neden? Tamamen çıkar ilişkisi. AK Parti’ye oy veren vatandaşları suçlamak istemem. Ama vatandaşların oylarının kötü kullanıldığı ve bireysel çıkarlarda kullanıldığı gerçeği de var.

İzmir'de CHP seçim bürosuna saldırı

(İzmir’de CHP Seçim Bürosu’na saldırı) Bize daha önce bir duyum gelmişti. CHP’nin düzenlediği mitinglere, CHP seçim bürolarına saldırı yapılacak diye. Demokratik bir yarış yapmaya çalışıyoruz biz. Demokratik olmayan bir süreç içerinde demokrasi mücadelesi veriyoruz. Baskıcı bir yönetim var, devletin bütün imkanlarını kullanan bir anlayış var, devletin valisini emniyet müdürünü kullanarak bizi baskılamak istiyor. Ona rağmen demokrasiyi biz bu ülkeye getirmek için mücadele ediyoruz.