Gündem

Kılıçdaroğlu'na linç girişiminin yaşandığı günün tutanağı ortaya çıktı

Tutanakta 37 kişinin olaylara karıştığı tespit edilmiş

24 Nisan 2019 09:20

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara Çubuk'ta katıldığı cenaze töreninde lince uğradı. Soruşturma kapsamında Çubuk İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından olay günü tutulan tutanak ortaya çıktı. Jandarmaya bağlı istihbarat ve TEM şube müdürlüklerinin çalışma yaptığı belirtilen tutanakta, Kılıçdaroğlu’na yönelik yapılan fiziksel ve sözlü saldırıya ilişkin yapılan araştırma ve inceleme sonucunda 37 kişinin olaylara karıştığı tespit edildiği belirtildi.

Cumhuriyet'ten Mahmut Lıcalı'nın haberine göre, şüphelilerin adliyeye sevk edilmesine ilişkin hazırlanan jandarma fezlekesinde Kılıçdaroğlu’na yönelik saldırı anlatıldı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın bir grup vatandaş tarafından protesto edildiği daha sonra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tören alınan girerken yine vatandaşların bir kısmı tarafından protesto edildiği belirtildi. Kılıçdaroğlu’na fiziki saldırının şehit cenazesinin mezarlık istikametine götürüldüğü sırada yapıldığı anlatıldı.

Fezlekede, “Yapılan araştırma neticesinde Kılıçdaroğlu’na fiziki müdahalede bulunan şahsın Osman Sarıgün olduğu tespit edilmiştir. İlçe jandarma komutanlığı, TEM Şube Müdürlüğü ekiplerince yapılan kamera incelemesinde olaya karıştığı ve provoke ettiği değerlendirilen Hacı Çataltepe, Cahit Köse, Mehmet Küçük ve Hasan Karaveli isimli şahısların ifadeleri alınmıştır. Osman Sarıgün alınan ifadesinde sinirlenerek Kemal Kılıçdaroğlu’na yumruk attığını kabul etmiştir. Hacı Çataltepe, Cahit Köse, Mehmet Küçük, Hasan Karaveli isimli şahıslar ise suçlamaları kabul etmemişlerdir” denildi.

MİT görevlisi geldi

Zanlılardan Hacı Çataltepe, jandarmada alınan ifadesinde, “Cenaze namazını su deposunun üstünde yani boşluk kısımda kıldım. Yanımda Osman Sarıgün isimli kişi vardı. MİT’ten görevli bir kişi gelerek “Bağırmayın cenazede” dedi. Osman Sarıgün’ün, Kemal Kılıçdaroğlu’na ‘Yuh’ diye bağırdığını duydum. Ben Osman Sarıgün’ün ağzını kapatmaya çalıştım. Namaz sonrası yürüyerek cenaze ile birlikte bende tabutu tutarak arkasından mezarlığa gittim. Cenaze sonrası Kemal Kılıçdaroğlu’nun sığındığı evin yakınına gittim. Benim mesafem eve 25 metre civarında idi. Evin çevresi kalabalıktı. Ben de olan olayları seyrettim” diye konuştu. 

Hasan Karaveli de jandarmadaki ifadesinde, cenaze namazının ardından evine gittiğini iddia etti.
Şüpheli Cahit Köse, savcılık sorgusunda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun geldiğini görmediğini iddia etti.

Kılıçdaroğlu, şehit cenazesinde kendisine saldıranlardan avukatı Celal Çelik aracılığıyla şikâyetçi olurken, olaylar sırasında saldırıya uğrayan isimler arasında yer alan CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya ve Ankara milletvekili Murat Emir Çubuk Adliyesi’ne gelerek müşteki olarak ifade verdi.