Gündem

Kılıçdaroğlu: Kaygılıyız, Kılıç: Utanıyorum

Balyoz davasında 163 askerin tutuklanmasına ilişkin olarak hükümet ve muhalefetten farklı yorumlar geldi.

12 Şubat 2011 02:00

T24 - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Balyoz davasında 163 askerin tutuklanmalarına ilişkin olarak "Kaygıyla izliyoruz" derken, AKP Grup Başkanvekili Suat Kılıç, "2000'li yılların Türkiye'sinde darbe planlarının deşifre edilmiş olmasından Cumhuriyet'in bir yurttaşı olarak elbetteki utanıyorum" diye konuştu.


163 BALYOZ SANIĞINA TUTUKLAMA KARARI ÇIKTI


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ''Balyoz Planı'' davasında mahkemenin verdiği tutuklama ve yakalama kararlarına ilişkin ''Önemli bir süreç, herkes olayı büyük bir dikkatle izlemeye çalışıyor. Biz de hem dikkatle hem kaygıyla izliyoruz'' dedi.

Kılıçdaroğlu, Adana'ya hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

''Balyoz Planı'' davasında mahkemenin verdiği ara kararlara ilişkin bir soru üzerine Kılıçdaroğlu, referandum sürecinde, anayasa oylaması sırasında yargının siyasallaşmasının doğuracağı tehlikeleri bütün ayrıntılarıyla anlatmaya çalıştığını ve kararların çoğu kez siyasi mekanizmalar tarafından alınacağını, yargının da alınan bu kararları yargı kararıymış gibi onaylayacağını, ortaya çıkacak böyle bir durumunun Türkiye'de demokrasi ve özgürlükler açısından son derece büyük risk oluşturacağını ifade ettiğini kaydetti.

''İşin gerçeği şu: Yargı siyasallaştığı ölçüde Türkiye bedel ödeyecektir, insanlar bedel ödeyecektir'' diyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

''Biz isteriz ki yargı siyasallaşmasın, insanlar oraya kendileri geldiler. Deliller toplandıysa tutuklanmalarına gerek yok. Ama deliller toplanmadı ve gerçekten ciddi bulgular varsa o zaman bu konuda kamuoyunu tatmin edici açıklama yapmaları gerekiyor. Yargının siyasallaşmasından duyduğumuz endişe şu: Bu davanın siyasallaştığı ta başından beri belliydi. Sayın Başbakan (Bu davanın savcısı olduğunu) daha önce defalarca ifade etmişti. Bakınız bir 'Deniz Feneri' davası var. Daha dava bile açılmadı. 2 yıldan fazla süre geçti. Ne oldu bu Deniz Feneri'ne hala sorarız. Sonuçlandı mı? Sonuçlanmadı mı? Ne oldu? Almanya'da yargılandılar, Almanya'da mahkum oldular. Faillerin Türkiye'de olduğu söylendi. Ama hiç kimse bir şey yapmıyor. Herkes yine elini kolunu sallayarak geziyor. O nedenle davanın siyasallaşması Türkiye'de demokrasinin önüne çıkacak en büyük engel olarak kendisini gösteriyor.''

''Bu süreçte ilk kez kuvvet komutanları tutuklanıyor. Bu anlamda neler söyleyeceksiniz?'' şeklindeki soru üzerine de Kemal Kılıçdaroğlu, ''Önemli bir süreç. Herkes olayı büyük bir dikkatle izlemeye çalışıyor. Biz de hem dikkatle hem kaygıyla izliyoruz'' yanıtını verdi.

 Ortada nelerin olup olmadığını bilmediklerini belirten Kılıçdaroğlu, ancak medyaya yansıdığı kadarıyla tutarsız bazı delillerin olduğu, belli kişilerin toplantıya katıldığı ve iddia edilen tarihte yurt dışında görevde olduklarının söylendiğinin yazıldığını ifade etti.

Kemal Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: ''Tabii işin ilginç tarafı şu: Bir davada kendinizin beklentilerine uygun olarak karar verecek yargıçları atamaya kalkarsanız, kamuoyuna böyle bir imaj verirseniz, çıkan karar ne olursa olsun her zaman tartışmalı olur. Yargıçların değiştirilmesi gerçekten kamuoyunu tatmin etmiş değil. En azından bizi tatmin etmiş değil. Hangi gerekçe ile niçin yargıçları değiştiriyorsunuz? Bu konuda kaygılarımız var.''

Bundan sonraki sürece ilişkin bir soru üzerine de CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

''Bizler de takip edeceğiz. Haksızlık, hukuksuzluk var mıdır diye. Zaten onları yakından takip ediyoruz. Arkadaşlarımız gidiyorlar, bakıyorlar nerede bir insan hakları ihlali varsa o ihlallere ilgi gösteriyorlar onları kamuoyuyla paylaşmaya çalışıyoruz. Bu bizim görevlerimizden birisi. Çünkü biz sonuçta bu ülkede demokrasi istiyoruz. Bu ülkede özgürlükleri istiyoruz. Bu ülkede hukukun üstünlüğünü istiyoruz. Hukukun üstünlüğünü halka götürüp, (Biz hukukun üstünlüğünü sağlayacağız) diye meydanlarda bağıracaksınız sonra kendi hukukunuzu oluşturacaksınız. Bu olmaz. Üstünlerin hukuku oluşturuluyor şu anda. Güçlülerin hukuku oluşturuluyor. Şu anda aileler perişan ediliyor. Dolayısıyla biz yargılama süreci objektif olduğu sürece buna saygımız var, ama yargılama süreci siyasallaştığı sürece bundan kaygımız var.''


AKP'den Balyoz tutuklamalarına ilk yorum

AKP Grup Baskanvekili Suat Kılıç, Balyoz davasında 163 kişi hakkında alınan tutuklama kararını değerlendirdi.

Samanyolu Haber Televizyonu'nda Mübarek'in istifasını degerlendirirken, Silivri'den gelen tutuklama kararına ilişkin de açıklama yapan Kılıç, Türk halkının demokrasi bilincinin Mısır'ın çok daha ilerisinde oldugunu söyleyerek, "Üzülerek ifade edeyim. 2000'li yılların Türkiye'sinde darbe planlarının desifre edilmis olmasından Cumhuriyet'in bir yurttaşı olarak elbetteki utanıyorum. Elbetteki büyük bir rahatsızlık duyuyorum" dedi.

"Kabahati olmayanlar aklansın buna kimsenin bir itirazı olamaz" diyen Kılıç, "Türkiye'nin demokrasisine kasteden, Türkiye'nin hükümetini ortadan kaldırmaya çalışan, TBMM'yi çalışamaz hale getirmenin hayallerini kuranlar da elbette yargılanacak, delillerle birlikte suçlulukları ispat edildigi takdirde elbetteki ceza yasalarindaki karşılığı ne ise o karşılığa maruz kalacaklar" dedi.Mahkeme başkanı değişmişti


Balyoz davasını gören İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nin başkanlığını Hakim Ömer Diken yapıyor. Balyoz davasının ilk duruşmasına iki gün kala, 14 Aralık 2011’de yapısı değiştirilen Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) yetki kararnamesi olarak bilinen 1. Bölge hakimlerinin yetkilerini düzenleyen kararname açıklanmıştı. 


Kararnameye göre, “Balyoz Planı” davasına bakan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nin başkanı Zafer Başkurt görevden alınmıştı. Kurul, sanık askerlerin bir bölümünün yakalama kararlarına karşı çıkan ve Ergenekon sanığı Mehmet Haberal’ın tahliyesi yönünde oy kullanmasıyla gündeme gelen Başkurt’u Gebze’ye düz hakim olarak atamıştı. “Ergenekon davasını yönlendirmeye teşebbüs” soruşturmasında da adı Başkurt’un, soruşturmanın şüphelisi eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay ile buluştuğu ve Yargıtay’a atanmak için HSYK Başkanvekili Kadir Özbek ile görüştüğü öne sürülmüştü.Ömer Diken atanmıştı


HSYK, Başkurt’tan boşalan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi başkanlığına Ergenekon davasının başlamasıyla birlikte kurulan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin ikinci heyetinin kıdemli üyesi Ömer Diken’i atamıştı. Hakim Ömer Diken, Yargıtay 1. Ceza Dairesi’nde 6 yıl tetkik hakimi olarak görev yaptıktan sonra iki yıl önce İstanbul Özel Yetkili 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne tayin olmuştu.Reddi hâkim kabul edilmemişti


Heyetin üye hakimleri ise Ali Efendi Peksak, Murat Üründü ve Davut Bedir. Silivri’de 16 Aralık’ta başlayan Balyoz Güvenlik Harekat Planı davasının ilk oturumunda, Tümgeneral Ahmet Yavuz’un avukatları, üye hakimler hakkında Yargıtay 4. Hukuk Dairesi’ne tazminat davası açtıklarını, bu nedenle hakimlerin davaya bakarken objektif olamayacaklarını ileri sürerek reddi hakim talebinde bulunmuştu. Ancak talepler reddedilmişti.
ETİKETLER

haber