Gündem

KHK'lılar Platformu Sözcüsü Filiz Soylu: Arınç, 'KHK sorunu bir haftada çözülür' diyor, çözsünler o zaman

"Arınç'ın sözleri umut vermiyor"

31 Ekim 2019 21:16

KHK'lılar Platformu Sözcüsü Filiz Soylu, Bülent Arınç'ın "KHK faciadır, bir haftada çözülebilir" sözleriyle ilgili "Bülent Arınç bir haftada çözülür diyorsa o zaman bekliyoruz, hemen çözülsün" yorumu yaptı.

RS FM'de Atilla Güner'le Akşam Postası programına katılan KHK'lılar Platformu Sözcüsü Filiz Soylu, yaşadıkları süreç ve Arınç'ın sözleri ile ilgili şunları söyledi:

"Biz bunları biliyoruz. Bu zulmü, bu zulmü yapanlardan dinlemek gerçekten dehşet verici. İş arkadaşı bildiğimiz insanların ihbarıyla bunların yaşandığının söylemesi çok önemli. Biz yaşıyoruz ama bu zulüm nedeniyle ölenler var. Onlar için artık adalet çok geç. Kanser olup ölenler, intihar edenler var. 60 dan fazla KHK mağduru öldü. Bülent Uçan en çarpıcı örnektir. İş Kur'da iş beklerken öldü. Öldükten sonra işe iade edildi.

TIKLAYIN - Bülent Arınç: Evime temizliğe gelen kişi daire başkanlığından ihraç edilmiş; KHK'lılardan özür diliyorum

"Arınç'ın sözleri umut vermiyor"

"Bir haftada düzeltilir bu işler dedi. Demek ki yapılabiliyormuş bekliyoruz o zaman çözülsün. Günah çıkarmaya çalışanlar var. Arınç'ı ayrı tutuyorum. Çünkü inşaattan atlayan Fatih hocamız var, Mahir bebek var. Onun için günah çıkarmaya çalışanlar oluyor. Toplumun bize karşı daha duyarlı olmasını bekliyoruz. Çok acı çekildi daha fazla acı çekilsin istemiyoruz."

Arınç ne dedi?

Eski AA Genel Müdürü Kemal Öztürk'ün Youtube kanalına konuk olan Bülent Arınç, KHK'lılarla ilgili soruya şu yanıtı verdi:

"KHK bir faciadır. Katıldığım televizyon programlarında KHK'ya dikkat çekmek için Yüksek İstişare Kurulu (YİK) maaşımın yarısını öğrencilere burs olarak, yarısını da KHK mağdurlarına vereceğimi söylemiştim. Çok eleştirildim fakat ben sadece KHK faciasına dikkat çekmek istedim.

"Çevremde o kadar çok bu felaketi yaşayan insan var ki, ben onlara acıyor ve merhamet ediyorum.

"Onlardan da özür diliyorum. Evime temizlik yapmaya gelen, daire başkanlığından ihraç edilen bir kadını gördükçe, eşi polis ihraç edilen bir kadını gördükçe ben yerin dibine geçiyorum.

"İhraç etmeyip şu yapılabilirdi; ben sizi 'gri liste'ye aldım. Ne olduğunuzu da çok bilmiyorum. Sizinle çalışmak istemiyorum. Fakat bu güne kadarki bütün yasal haklarınızı size geri veriyorum. Siz kamuda çalışmayın, gidin nerede çalışıyorsanız çalışın.

"Fakat insanlar böyle ihraç edilince yurt dışına çıkamıyor. Özel sektörde de 'terörist' yaftası yediği için iş bulamıyor. Pazarda da 'terörist' olarak görüldüğü için limon satamıyor. Sonunda OHAL süresince yargı yoluna da gidemiyor."