Dünya

Nükleer güçler arasında gerilim yükseliyor | Pakistan: Hindistan uçağını düşürdük, pilotlar elimizde

27 Şubat 2019 09:10

Güncelleme: 27 Şubat 2019 12:08

T24 Dış Haberler

Hindistan ile Pakistan arasında 14 Şubat günü Keşmir’de yaşanan ve 44 kişinin hayatını kaybettiği intihar saldırısıyla ivmelenen gerilim, sınırda 2 Hint uçağının vurulmasıyla yeni bir boyut kazandı. Hem Hindistan'ın hem de Afganistan'ın nükleer silaha sahip olması bölgedeki gerginliğe ayrı bir boyut kazandırıyor. 

Pakistan ordusundan yapılan açıklamada, hava sahasını ihlal eden 2 uçağın vurularak düşürüldüğü kaydedildi. Pakistan ordusu sözcülerinden Tümgeneral Asıf Gafur, Twitter'dan paylaştığı mesajda "Kontrol hattını geçen iki Hindistan savaş uçağı Pakistan Hava Kuvvetleri tarafından Pakistan hava sahasında düşürülmüştür. Söz konusu uçaklardan birisi Cammu-Keşmir bölgesinde, diğeri ise Hindistan kontrolündeki Keşmir bölgesine düşmüştür. Bir Hint pilot gözaltına alınmıştır" dedi.

Daha sonra ordudan yapılan açıklamada da Pakistan’ın iki pilotu gözaltına aldığı, içlerinden birinin tedaviye ihtiyaç duyduğu kaydedildi. Açıklamada, "Her şeyi yapabilecek kapasitedeyiz ancak (Hindistan'la) tansiyonun yükselmesini istemiyoruz, savaşa doğru gitmek istemiyoruz" dendi, 2 Hint pilotun ellerinde olduğu belirtildi.

Hindistan: Çatışmada, maalesef bir MiG 21 uçağımızı kaybettik

Hindistan tarafı ise, Pakistan uçaklarının saldırı girişiminin engellendiği sırada bir savaş uçağının düştüğünü ve bir pilotun kaybolduğunu açıkladı. Hint Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Hint uçaklarının Pakistan uçaklarıyla çatışmaya girdiğini ve Pakistan'a ait uçaklardan birinin düşürüldügünü söyledi. Sözcü "Bu çatışmada, maalesef bir MiG 21 uçağımızı kaybettik. Pilot kayıp ve Pakistan pilotun ellerinde olduğunu söylüyor. Bilgileri değerlendiriyoruz" dedi.

PTI haber ajansına konuşan Yeni Delhi’den bir hükümet yetkilisi ise herhangi bir Hint uçağının zarar görmediğini söyledi. Twitter’da da Hindistan’dan çok sayıda kullanıcı, yayınlanan kaza görsellerinin önceki yıllara ait olduğunu savundu.

Hindistan: Pakistan uçakları hava sahamızı ihlal etti

Bir diğer Hint haber ajansı ANI ise Hindistan’ın Pakistan’a ait bir F-16 jeti düşürdüğü iddialarını gündemine taşıdı. Sputnik’in Hint basından aktardığı bilgilere göre de, Hindistan basınında Pakistan Hava Kuvvetleri'ne ait F-16 tipi üç savaş uçağının sabah saatlerinde Cammu Keşmir'in Novşera bölgesinde uçtuğu ve Hindistan savaş uçaklarının yaptığı önlemenin ardından uçakların Pakistan tarafına döndüğü belirtildi. Pakistan ise uçakların Hindistan hava sahasını ihlal ettiği açıklamalarını reddetti. 

Çok sayıda havalimanında uçuş durdu, Pakistan hava sahasını kapattı

Öte yandan, gerilimin karşılıklı olarak yükselmesinin ardından sınıra yakın bölgede hava trafiği uçma noktasına geldi. Hindistan, hava sahasının bir bölümüne kısıtlamalar getirildiğini duyururken; Vistara Havayolları da bölgedeki uçuşların askına alındığını açıkladı.

Pakistan da Türkiye saatiyle 11:50 sıralarında uçuş sahasının tamamen kapatıldığını duyurdu. Uçuş gözlem ekibi Flight Radar da, uluslararası uçuş rotalarının da bölgeden uzaklaştırıldığını aktardı.

Ne olmuştu?

Pakistan ve Hindistan arasında gerilim 14 Şubat'ta Keşmir'de yaşanan saldırıyla yeniden tırmanmıştı. Hindistan kontrolündeki Keşmir'de düzenlenen saldırıda 44 Hint askeri ölmüş, Hindistan saldırganların Pakistan tarafından desteklendiğini iddia etmişti. 

Hindistan dün Pakistan'ın sınırındaki terör kamplarını vurmak için büyük bir hava saldırısı gerçekleştirmişti. Pakistan Başbakanı İmran Han, yaptığı açıklamada dün yapılan saldırıya bir karşılık vereliceğini ifade etmişti.

  • 14 Şubat Perşembe: Keşmir'in Hindistan kontrolündeki bölümünde bomba yüklü araçlarla intihar saldırıları düzenlendi. Saldırılarda en az 40 kişi hayatını kaybetti. Saldırıyı Keşmir'in Pakistan'a bağlanması için mücadele verdiğini söyleyen cihatçı örgüt Ceyşi Muhammed üstlendi.
  • 15 Şubat Cuma: Hindistan hükümeti, saldırılardan Ceyşi Muhammed'i sorumlu tutsa da Pakistan'ı da örgütü engellememekle suçladı. Hindistan Başbakanı Narendra Modi, "Terörist gruplara ve onların efendilerine sesleniyorum. Büyük bir hata yaptılar. Çok ağır bir bedel ödeyecekler" dedi.
  • 26 Şubat Salı: Hindistan Hava Kuvvetlerine bağlı savaş uçakları, Pakistan hava sahasına girerek Balakot bölgesinde hava operasyonu düzenledi. Hindistan, operasyonlarda çok sayıda Ceyşi Muhammed militanının öldürüldüğünü söylese de Pakistan can kaybı yaşanmadığını iddia etti ve Hindistan'ın düşmanca yaklaşımına yanıt verileceğini belirtti.
  • 27 Şubat Çarşamba: Hindistan ve Pakistan'a ait savaş uçakları önce Keşmir'in Hindistan kontrolündeki bölgesinde, ardından da Pakistan kontrolündeki tarafında karşı karşıya geldi. Pakistan iki Hint savaş uçağının düşürüldüğünü ve bir pilotun yakalandığını söyledi. Hindistan ise bir uçağın düştüğünü teyit etti ancak olayın Pakistan uçakları ile girilen çatışma sonucu yaşandığı iddialarına dair bir açıklama yapmadı. Hindistan iki pilotunun yanı sıra bir de sivilin öldüğünü belirtti.