Gündem

"Keskin ideolojik kutuplaşmanın surlarında gedikler açan bir dip dalgası geliyor"

Karar yazarı Taha Akyol: Türkiye er geç gelişmiş demokratik toplum hedefine ulaşacak

03 Temmuz 2019 07:39

Karar yazarı Taha Akyol, 23 Haziran İstanbul seçiminde AKP ve CHP'nin aldıkları oylara yönelik olarak bir değerlendirme yaptı. Akyol, "CHP muhafazakar kitlelere açılırken, muhafazakar kesimlerde de kapılar CHP’ye açılıyor" diyerek, "Keskin ideolojik kutuplaşmanın surlarında gedikler açan bir dip dalgası geliyor" ifadesini kullandı.

"Türkiye er geç gelişmiş demokratik toplum hedefine ulaşacaktır" diyen Akyol'un "Yeni dip dalgası" başlığıyla yayımlanan yazısının bir bölümü şöyle: 

Keskin ideolojik kutuplaşmanın surlarında gedikler açan bir dip dalgası geliyor: CHP muhafazakar kitlelere açılırken, muhafazakar kesimlerde de kapılar CHP’ye açılıyor.

Çok yavaş ama dipten gelen bir dalga…

Ekrem İmamoğlu gibi Kuran-ı Kerim’i tecvit kurallarıyla okuyan bir şahsın CHP’den aday olması ve İstanbul’da 800 bin oy farkıyla seçim kazanması tasavvur edilebilir miydi?

AK Parti 13 bin oy farkını kolayca telafi edeceğini düşünerek seçimleri iptal ettirdi ama 23 Haziran’da Binali Yıldırım 220 bin oy kaybetti, İmamoğlu 572 bin yeni oy kazanarak yüzde 54’le sandıktan çıktı.

AK Partiye oy veren 13 ilçe CHP’li İmamoğlu’na oy verdi.

Demek ki muhafazakar ellerin bir kısmı bu defa mührü CHP’ye bastı.

İstanbul’da ve bütün Türkiye’de “büyükşehir” ve “sahil” özelliği olan yerlerde AK Parti ve Cumhur ittifakı gerilerken CHP ve Millet İttifakı ilerledi.

Yeni dip dalgası dediğim budur.

Yazının tamamı için tıklayın