Gündem

KESK'in toplu sözleşme eylemine polis müdahalesi

"Haklarımız için tüm emekçi arkadaşlarımızla yürüyeceğiz"

01 Ağustos 2019 17:48

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndaki 2020-2021 yıllarını kapsayan toplu sözleşme görüşmeleri öncesi Ankara'da Kamu Emekçileri Konfederasyonu (KESK) üyelerinin bulunduğu gruptan MYK Üyesi İlhan Yiğit, Haber Sen Genel Sekreteri Burak Ustaoğlu, SES Kadın Sekreteri Selma Atabey, Tarım Orkan-Sen Başkanı Hamit Kurt'un da bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Yukarı Bahçelievler Mahallesi'ndeki Çankaya Eser Parkı'nda buluşan KESK üyeleri, buradan Çalışma ve Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı önüne yürümek istedi. Konfederasyon üyeleri, pankart açarak taleplerini dile getirdi,  "Sadaka değil, toplu sözleşme" sloganı attı. 

Bakanlık binasına yürümek isteyen gruba polis izin vermedi. Emniyet güçleri ile yapılan görüşme sonucunda, polis 50 kişi ile protokol yürüyüşü yapılmasını istedi.

Bunu kabul etmeyen KESK üyeleri, "Bizi ayırmanızı kabul etmiyoruz. Haklarımız için tüm emekçi arkadaşlarımızla yürüyeceğiz. 50 kişi sınırlaması hukukun hiç bir yerinde yok" karşılığını verdi.

Aralarında HDP Milletvekilleri Murat Çepni, Abdullah Koç, CHP Milletvekili Murat Emir'in olduğu kitlenin önünü kesen polis biber gazı ve kalkanlarla gruba müdahale etti.

Dışarıda polis müdahalesi olduğu esnada KESK Genel Sekreteri Ramazan Gürbüz ise TİS görüşmelerinin yapılacağı Çalışma Bakanlığı'ndaki salonda KESK üyelerine müdahaleyi protesto etti.

KESK üyeleri 1 Ağustos'ta Van, Edirne, Muğla ve Artvin'den yola çıkıp bugün Ankara'ya ulaşmıştı.