Gündem

"Kendi tekellerini kaybedenler demokrasiden mutsuz"

"En büyük sıkıntılar dışsal değil, içsel"

19 Ağustos 2018 13:15

ABD'deki MIT (Massachusetts Instıte of Technology) Profesörü ekonomist Prof. Daron Acemoğlu, "Demokrasilerin büyüme için iyi olması demokrasinin işlemesinin kolay olup olmadığıyla ilgili kesin konuşmak anlamına gelmiyor" dedi. En büyük sıkıntıların dışsal değil, içsel olduğunu ifade eden Acemoğlu, "Demokrasi kazananların yanı sıra kaybedenler de yaratıyor. En sonunda bazıları daha fazla vergi ödemek durumunda kalıyor ve kendi tekellerinin kaybolmakta olduğunu görenler bu durumdan mutsuz oluyorlar" diye konuştu.

Bloomberg.com'a bir makale yazan Acemoğlu, burada da demokrasinin geçmişten günümüze gelişimini ele aldı. Demokrasinin ekonomik büyüme için iyi oluğunu anlatan Acemoğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Güney Kore örnek"

“Askeri diktatörlükler veya monarşi gibi sistemlerden demokrasiye geçenlerde veya otokrasiden demokratik rejimlere geçen ülkelerde, devam eden 20 yılda çok daha yüksek ölçüde ekonomik büyüme gerçekleşir ve kişi başına düşen gelir yüzde 20 oranında artar. Güney Kore örneği bunu gösteriyor. Güney Kore'nin ekonomik mucizesinin sebebi olarak genellikle 1960'lı yıllardaki otoriter liderleri gösteriliyor. Örnek olarak da devlet merkezli endüstriyi yöneten lider General Park Chung-Hee veriliyor. Ancak 1980'li yıllarda ülkenin kişi başına düşen geliri Japonya'nın yalnızca yüzde 30'una eşitken büyüme yavaşlamıştı. Büyük çaplı öğrenci hareketleri, ticari birlikler ve demokrasi yanlılarının gerçekleştirdikleri protestolar sonucunda askeri hükümet Haziran 1987'de devrilmişti ve ülke ekonomisi takip eden 20 yıl boyunca yıllık ortalama yüzde 5'lik büyüme gösterdi. Bugünkü kişi başına düşen gelir Japonya'dan yalnızca yüzde 30 daha az.”

"Kendi tekellerini kaybedenler demokrasiden mutsuz oluyor"

Demokrasinin kuşatma altında olduğunu söyleyen Prof. Daron Acemoğlu, şunları kaydetti:

“Demokrasilerin büyüme için iyi olması demokrasinin işlemesinin kolay olup olmadığıyla ilgili kesin konuşmak anlamına gelmiyor. Aynı zamanda demokratik olmayan ülkelerin sorunsuz şekilde demokrasiye geçeceklerini iddia etmek de doğru değil. Demokrasi çalışmayı gerektirir ve sıkça karşıdan esen rüzgarlarla yüzleşirsiniz. Ve bunun tek nedeni de demokrasi düşüncesinin günümüzde Çin ve Rusya gibi güçlü uluslararası aktörleri tehdit edebiliyor olması değil. En büyük sıkıntılar dışsal değil, içsel. Demokrasi kazananların yanı sıra kaybedenler de yaratıyor. En sonunda bazıları daha fazla vergi ödemek durumunda kalıyor ve kendi tekellerinin kaybolmakta olduğunu görenler bu durumdan mutsuz oluyorlar” dedi.