Gündem

Kenan Sofuoğlu, kaybettiği oğlu için Dünya Şampiyonluğu'nu kazandı

Dünya Supersport Şampiyonası'nın Fransa'daki 11. ayağında 2. olan Kenan Sofuoğlu, Katar'daki son yarış öncesi şampiyonluğu garantiledi

04 Ekim 2015 19:45

Yaklaşık 2 ay önce 4 aylık oğlu Hamza’yı kaybeden milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu, Dünya Supersport Şampiyonası'nın sona ermesine bir hafta kala şampiyonluğu garantiledi. Şampiyonanın Fransa'daki 11. ayağında 2. olan Kawasaki Puccetti pilotu Kenan Sofuoğlu 4. kez dünya şampiyonu oldu.  

Fransa'daki 4 bin 411 metrelik Magny Cours Pisti'nde 17 tur üzerinden koşulan yarışa, 2. cepten başlayan milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu, startta yerini kaybetse de art arda yaptığı ataklarla ilk turu lider geçti. İyi bir ritm yakalayan Kenan, 3. tur sonunda rakipleriyle arasındaki farkı 5 saniyenin üstüne çıkardı.
 

Jacobsen ile farkı 28'e çıkardı


Bu sırada yarış, bir motosikletten pistin 5. virajına dökülen yağ nedeniyle durduruldu. Pistin temizlenmesinin ardından yeniden start verilen mücadele, 11 tura indirildi.
İkinci start sonrası Kenan ve pilotlar klasmanındaki en yakın rakibi ABD'li Patrick Jacobsen, diğer sürücülerle farkı açtı. İkilinin karşılıklı geçişlerine sahne olan liderlik mücadelesini Jacobsen kazandı, Kenan ise 2. sırayı aldı.
Bu sonuçla puanını 213'e yükselten Kenan, sezonun son ayağı öncesinde şampiyonluk mücadelesi verdiği Jacobsen ile arasındaki farkı 28'e çıkardı ve şampiyonluğu garantiledi.

31 yaşındaki milli motosikletçi böylece 2007, 2010 ve 2012'nin ardından 4. kez Supersport şampiyonu oldu. Şampiyonluk için hazırlanan tişört ve kaskı giyen Kenan, zaferini, Türk bayrağıyla bindiği motosikletiyle zafer turu atarak kutladı.

 

"Hamza için kazanmak istiyordum"
 

Kenan Sofuoğlu, yarışın ardından yaptığı açıklamada, çok zor bir sezonu geride bıraktıklarını belirterek, şampiyonanın İspanya'daki 10. ayağında sakatlanan önemli rakiplerinden Jules Cluzel'in yokluğunun işlerini kolaylaştırdığını söyledi. Takımı ve ailesi adına çok mutlu olduğunu dile getiren Kenan, "Şampiyonluğu en çok birkaç ay önce kaybettiğim oğlum Hamza için kazanmak istiyordum" ifadesini kullandı.

Dünya Supersport Şampiyonası'nın 12. ve son yarışı, 18 Ekim'de Katar'da yapılacak.

Sürücüler ve markalar klasmanı
Sezonun 11. yarışının ardından sürücüler ve markalar klasmanında ilk 5 sıra şöyle:

Sürücüler klasmanı:
1. Kenan Sofuoğlu (Türkiye) - 213 puan
2. Patrick Jacobsen (ABD) - 185
3. Jules Cluzel (Fransa) - 155
4. Lorenzo Zanetti (İtalya) - 142
5. Gino Rea (Büyük Britanya) - 97

Markalar klasmanı:
1. Kawasaki - 217
2. MV Agusta - 202
3. Honda - 197
4. Yamaha - 77
5. Triumph - 10