Gündem

Kayyım atamalarının 12. gününde protestolar devam ediyor | "Eş başkanlık mor çizgimizdir"

30 Ağustos 2019 13:17

İçişleri Bakanlığı kararıyla Diyarbakrı, Van ve Mardin büyükşehir belediye başkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyım atanmasına karşı protestolar sürüyor. Atamaların 12. gününde bir kez daha Diyarbakır'da Lise Caddesi'nde oturma eylemi gerçekleştiriliyor. Protestolara destek veren Dicle Amed Kadın Platformu üyeler, "Eş başkanlık mor çizgimizdir" sloganları attı.

DİYARBAKIR

Diyarbakır'da eylemin gerçekleştirildiği nokta polis bariyerleriyle çevrilirken, oturma eylemi, “Amed ya me ye Şaredari ya me ye” sloganları eşliğinde başladı.  
 
Oturma eylemine çok sayıda yurttaşın yanı sıra Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, HDP milletvekilleri İmam Taşçıer, Musa Farisoğulları, Saliha Aydeniz, Remziye Tosun, Garo Paylan, Erdal Aydemir, Dersim Dağ, Feleknas Uca, Batman Belediye Eş Başkanları Mehmet Demir ve Songül Korkmaz, TJA bileşenleri, Demokratik İslam Kongresi (DİK), İnsan ve Özgürlük Partisi Genel Başkanı Mehmet Kamaç da katıldı. 

Kadınlar yürüdü

Dicle Amed Kadın Platformu üyeleri de Ziya Gökalp Lisesi önünde toplanarak oturma eyleminin yapıldığı noktaya yürüyüş düzenledi. Polisin engellemelerine rağmen yürüyen kadınlar, “Eş başkanlık Mor Çizgimizdir” pankartı açarak, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” sloganı attı. 

Mızraklı ayakta alkışlandı

Yine oturma eylemine katılan görevden alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Selçuk Mızraklı ayakta alkışlandı. Mızraklı, yurttaşlar ve milletvekilleriyle tek tek tokalaştıktan sonra eylemde yerini aldı.
 
Oturma eyleminde dün kurulan serbest kürsüde konuşmalar ve açıklamalar yapılması bekleniyor. 

MARDİN

Barış Anneleri bugün Mardin'deki kayyım eylemlerine katıldı

Mardin'de merkez Artuklu ilçesinde bulunan Karayolları Parkı'nda HDP'li milletvekilleri, yöneticileri ve Batman ve Siirt'ten gelen Barış Anneleri'nden oluşan kitle bir araya geldi. Grubun her gün oturdukları yerde oturmalarına izin vermeyen polis, kaldırımı kalkanlarla kapattı. HDP'liler ise buna karşı bulundukları yerde oturma eylemi başlatınca polis geri adım atmak zorunda kaldı. 
 
 
Eyleme daha sonra dahil olmak isteyen kamu emekçileri ve barış annelerine polis izin vermedi. Buna karşı alana girmelerine izin verilmeyen grup da olduğu yerde oturma eylemine geçti. Alanın genişlemesiyle devam eden eylem sırasında yapılan görüşmeler üzerine polis geri çekilirken, eylem her gün ki yerinde devam etti. Kitle hep birlikte zılgıtlar eşliğinde türküler söyledi. 

"Eş başkanlık mor rengemizdir"

1 saat süren oturma eylemi ardından açıklama yapan HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir, iftiralarla halk iradesinin gasp edilemeyeceğini belirterek,"Halkın iradesi, eşbaşkanlık sistemi bizim için kırmızı çizgidir mor rengimizdir. Kimse irademizi iftiralarla gasp edemez. Mücadelemizi geriletemez" dedi. "Özgür ve demokratik bir ülke için dün nasıl direndiysek bugün de direneceğiz" diyen İmir, "Bu yanlış adımdan geri dönülmedikçe biz de mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Biran önce eşbaşkanlarımızı görevlerine iade edin" ifadelerini kullandı.

"Barışın önünü açın"

Batman ve Siirt'en eylemlere destek vermek için gelen Barış Anneleri adına konuşan Sultan Özsoy da, artık insanların ölmesini istemediklerini belirterek, "İnsanların ölmesini istemiyoruz. Bu ülkeye artık barış gelsin. Ölüm çare değil. Biz anneleriniz, askerlerin, gerillanın, polislerin annesiyiz. Barış, kardeşlik istiyoruz. Savaşın karşısındayız. Artık insanlar ölmesin. Barışın önünü açın. Başaracağız." diye konuştu.
 
Bir diğer Barış Annesi Halime Kaya ise "Kayyumu kabul etmiyoruz, neden 4 ay için seçim yaptılar. Hırsızlığına, hediye vermeye devam etseydi. Zaten belediyede oturuyordu niye seçim yaptılar. Bizimle mi alay etti kendisiyle mi? Kayyumu kabul etmiyoruz. İrademize, oyumuza sahip çıkıyoruz" ifadesinde bulundu. 
 
Yapılan açıklamanın ardından grup HDP Mardin il binasına yürüyüş düzenledi.