Gündem

Kayseri'de, haciz işlemine giden avukat darp edildi

"Bu saldırı, sadece avukatın şahsına değil; hakka, adalete ve yargı kurumuna da yöneliktir"

07 Aralık 2021 16:38

Kayseri'de, Avukat Ozan Can Çimen, 15 bin liralık haciz işlemi için evine gittiği E.A.'nın saldırısına uğradı. Gözaltına alınan E.A., ev hapsi tedbiriyle serbest bırakıldı. Baro Başkanı Ali Köse, saldırıyı kınayarak, "Zor günlerde 'sığınılacak liman' görevini üstlenmiş olan avukatlara yönelik saldırı; ilkellikten başka bir şeyle izah edilemez" dedi.

Olay, dün, Kocasinan ilçesi Argıncık Mahallesi'nde meydana geldi. Kayseri Barosu avukatlarından Ozan Can Çimen, 15 bin liralık haciz işlemi için evine gittiği E.A. tarafından darbedildi. Sol gözünde morluklar oluşan Ozan Can Çimen'in şikayeti üzerine, olay yerine polis ekipleri sevk edildi.

Gözaltına alınan E.A., emniyetteki işlemlerin ardından sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece ev hapsi kararıyla serbest bırakıldı. 

Kayseri Barosu'ndan kınama 

Saldırı sonrası Kayseri Barosu'nca basın açıklaması yapıldı. Ozan Can Çimen'in, müvekkilinin alacağını tahsil etmek için gittiği evde saldırıya uğradığını belirten Baro Başkanı Ali Köse, "Meslektaşımıza saldıran şahıs, bir yandan küfür ve tehditler savurmuş bir yandan da saldırıyı engellemek isteyen eşini yerlerde sürüklemiştir. Anlaşılacağı üzere olay, her yönüyle vahim bir olaydır. Bu çirkin saldırıyı şiddetle kınıyor, yaralanan meslektaşlarımıza acil şifalar diliyoruz. Zor günlerde 'sığınılacak liman' görevini üstlenmiş olan avukatlara yönelik saldırı, ilkellikten başka bir şey ile izah edilemez. Borçlarını ödememe gerekçesi ile haciz işlemlerine muhatap olmuş bir kişinin, alacağın tahsili, başka bir ifade ile hakkın elde edilmesi gibi kutsal bir görevi ifa eden avukata yönelik saldırısı sadece avukatın şahsına değil; hakka, adalete, kurucu unsuru olduğumuz yargı kurumuna da yönelik bir saldırıdır" diye konuştu. (DHA)