Gündem

Karar yazarı Akyol 11. Kalkınma Planı’nı anımsatarak sordu: Büyük bir inşaat projesi olan Kanal İstanbul’a para ayırmak ihracatımızı mı artırır?

18 Aralık 2019 11:25

Karar gazetesi yazarı Taha Akyol, Kanal İstanbul’u 11. Kalkınma Planı çerçevesinde değerlendirdi. Akyol, kalkınma planında sanayiye yönelmesi gerekliliğinin belirtilmesine rağmen Kanal İstanbul gibi inşaat projesine büyük yatırım yapıldığının altını çizdi.

Akyol yazısında, “11. Kalkınma Planı’nda deniliyor ki; 2014-2018 arasında yatırımların çoğu sanayi ve ihracat dışındaki sektörlere gitti… iO yüzden hedefler tutmadı. 2019-2023 döneminde sanayi ve teknolojiye öncelik vereceğiz. Elbette sanayi üretimi ve ihracat öncelikli politikalar şarttır; planda öngörülen sanayi ve ihracat odaklı politika doğrudur. Ama Kanal İstanbul gibi bir inşaat projesine 74 milyar lira kaynak tahsis etmek ‘sanayi ve ihracat odaklı politika’ sayılabilir mi?” İfadesini kullandı.

Akyol, “Büyük bir yabancı sermaye de gelmediğine göre, madem 75 milyar lirayı telaffuz edebiliyoruz; bu parayla eğitimi, AR-GE’yi, teknolojiyi, sanayi ve ihracatı geliştirmeyi programlaştırmak daha doğru olmaz mı? Toplumda inşaat yerine sanayi ve teknoloji heyecanı yaratmak, yarımcıya ‘taşı toprağı’ değil, fabrikayı ve ihracatı hedef göstermek daha iyi olmaz mı? Bunlar açıkça tartışılmalıdır” görüşünü savundu.

Yazının devamı için tıklayın