Dünya

Kanada'da maden işçilerini taşıyan uçak düştü, ölü sayısı belirsiz

Ölenlerin yakınları bilgilendirilene kadar ölü sayısı hakkında açıklama yapılmayacağı bildirildi

24 Ocak 2024 08:00

T24 Dış Haberler

Rio Tinto maden şirketinin işçilerini taşıyan küçük bir uçak, Diavik elmas madenine yaptıkları uçuş sırasında Kanada yakınlarında düştü. 
 
Uçakta bulunan işçi sayısı ve hayatını kaybedenlerin sayısı belirsizliğini korurken, Rio Tinto İcra Kurulu Başkanı Jakob Stausholm yaptığı açıklamada şirketin kazadan dolayı "perişan" olduğunu söyledi.
 
Stausholm, "Yetkililerle yakın işbirliği içinde çalışıyoruz ve tam olarak ne olduğunu ortaya çıkarmak için elimizden geleni yapıyoruz" dedi.
 
Başbakan RJ Simpson, "Bugün Fort Smith yakınlarında düşen Northwestern Air uçağında bulunanların ailelerine, arkadaşlarına ve sevdiklerine en derin başsağlığı dileklerimi iletiyorum" dedi.
 
Kuzeybatı Bölgeleri baş adli tabibi Garth Eggenberger, ölümleri doğruladı ancak yetkililerin, ölenlerin yakınları bilgilendirilene kadar ölü sayısı hakkında bilgi vermeyeceklerini söyledi.
 
Kanada Kraliyet Hava Kuvvetleri'nin üç filosunun, Fort Smith yakınlarında kalkıştan kısa bir süre sonra Slave Nehri yakınında düştüğü tespit edilen Northwestern Air'e ait uçak için arama ve kurtarma çalışmalarına destek verdiği bildirildi.
 
Kanada Ulaştırma Güvenliği Kurulu, kazayı araştırmak için bir soruşturma ekibinin görevlendirildiğini açıkladı.