Dünya

Kanada Başbakanı Trudeau yargıya müdahale ile suçlanıyor, muhalefet lideri istifa çağrısında bulundu

Trudeau suçlamaları reddetti

01 Mart 2019 12:37

Muhalefet lideri Andrew Scheer, dünyanın en büyük mühendislik ve inşaat şirketlerinden birisi olan SNC-Lavalin'e yönelik yolsuzluk soruşturmasının Kanada Başbakanı Justin Trudeau ve kabinesi tarafından engellendiğini iddia etti. Trudeau'yu istifaya davet eden muhalefet, kendisinin ülkeyi yönetmek için "gerekli ahlaki yetkiyi kaybettiğini" belirtti.

Trudeau ise kendisi veya yakın çevresi tarafından yanlış bir şey yapılmadığını ve yargı sürecine müdahalede bulunmamak adına daha fazla konuşmayacağını söyledi.

Adalet bakanı istifa etti

Ülkenin en büyük şirketlerinden birisi olan SNC-Lavalin hakkında başlatılan yolsuzluk kovuşturması tartışmaların merkezini oluşturuyor. Montreal merkezli şirket, aldığı ihaleler karşılığında rüşvet vermekle suçlanıyor.

The Globe and Mail gazetesi, Trudeau'nun ofisinin yargı sürecine engel olmak için Adalet Bakanı Wilson-Raybould’a baskı yaptığını iddia etmişti. Adalet bakanı da, şirket hakkındaki rüşvet iddiaları konusunda hiçbir yasa dışı eylemde bulunmadığını belirterek istifa etmişti.