Gündem

Kalamış Yelken Kulübü’nün alanı, Su Ürünleri Kooperatifleri'ne verildi; "Bizi çıkartıp, Kalamış Marina'yı 'çöpsüz üzüm' haline getirmek istiyorlar"

"Neden lodosa açık, barınak olmaya uygun olmayan alan, bu kuruluşa veriliyor?"

29 Ağustos 2022 12:30

T24 Haber Merkezi

Kalamış Yelken Spor Kulübü Başkanı Münire Esin Domaniç, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın özelleştirilmesine karar verdiği Fenerbahçe Adası’ndaki 3 bin 311 metrekare büyüklüğündeki alanlarının, marinanın içindeki balıkçı kooperatifine kiraya verildiğini ve kendilerine kooperatif yönetimi tarafından sözlü olarak çıkmaları gerektiğinin söylendiğini açıkladı.

21 Mayıs 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ne göre, mülkiyeti Hazine'ye ait olan Fenerbahçe Adası’ndaki 3 bin 311 metrekare büyüklüğündeki alanın özelleşmesine karar verildi. Özelleştirme kararı verilen üç dönümlük arazi, 1954 yılında kurulan Kalamış Yelken Kulübü  tarafından kullanılıyor. Özelleşme kararı sonrası çıkan ihaleyle Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanı’nın işletme hakkı Kasım 2021'de 40 yıl süreyle Koç Holding'e verilirken, daha sonra bu ihale Ocak 2022'de Cumhurbaşkanı kararıyla iptal edildi.

Şimdi ise 1954 yılından beri Kalamış Yelken Kulübü'nün faaliyet gösterdiği alan, İstanbul İl Tarım Müdürlüğü tarafından 10 yıllığına balıkçı kooperatifine kiralandı.

Kuruluşlarından beri marinadaki 3 dönümlük alanın irtifak hakkının kendilerinde olduğunu belirten Kalamış Yelken Spor Kulübü Başkanı Münire Esin Domaniç, 2016 yılında tüm koşulları sağlamalarına rağmen irtifak hakkının yenilenmediği söyledi. Cumhurbaşkanı'nın özelleştirme kararı sonrası yürütmenin durdurulması için dava açtıklarını ancak henüz sonuçlanmadığını belirten Domaniç, Koç'un aldığı ihalenin de Erdoğan'ın kararıyla iptal edilmesine vurgu yaptı.

T24'e konuşan Domaniç, "Bizim alanın, Tarım İstanbul İl Müdürlüğü tarafından 10 yıllığına Kalamış Marina'nın içindeki balıkçı kooperatifine kiralandığı, kooperatifin yönetim kurulunca bize sözlü olarak bildirildi. Bize bir bildirim yapılmaksızın 2 gün önce balıkçı kooperatifi yönetimi gelerek, 'zorluk çıkartmak istemiyoruz, artık burası bizim, çıkın' dediler" açıklamasını yaptı. 

Domaniç, "Biz yıllardır burada bulunana tahsis için uğraşıyoruz. Neden lodosa açık, barınak olmaya uygun olmayan alan, bu kuruluşa veriliyor?" diye sordu. 

Marina'daki tüm teknelerin balıkçı teknesi olmadığını, fiilen bu işi 2 veya 3'ünün yaptığını öne süren Domaniç, "Tüm spor kulüpleri yan yanayız. Kalamış Marina'daki her tekne oraya Euro ile kira ödüyor. Bizi Kalamış Marina'dan çıkartıp çöpsüz üzüm şekline getirmeye çalışıyorlar" diye konuştu. 

T24'ün konuyla ilgili ulaştığı Türkiye Yelken Federasyonu ise açıklama yapmayacaklarını bildirdi.