Gündem

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde yeni dönem: Tugay, 5 üst yöneticiyi görevden aldı

24 Nisan 2024 00:51

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay üst yönetim kadrosunda değişimi tercih etti. İZSU ve İZENERJİ genel müdürleri ile 3 daire başkanını görevden alan Tugay, yeni genel sekretere ilişkin de konuştu. Tugay, "Bu konuyu şaşkınlıkla izliyorum. Gerçek içerikle alakasız bir sürü şey yazılıp çiziliyor. Buluttan nem kapar gibi bazı ipuçları peşinde koşmaya çalışanlar var. İşin aslı şu. Aykut Erdoğdu bizim çok değerli milletvekillerimizden. Ekonomi ve iktisat konusunda önemli birikimleri olan partimizin kıymetlilerinden biridir. Acaba böyle bir seçenek olabilir mi diye genel merkezimizin bunu dile getirmesiyle, biz de arkadaşlarımızla bunu değerlendirdik" dedi. 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay seçim maratonunun ardından koltuğu devraldı, belediye üst yönetiminde değişiklik de başladı. 

İZGAZETE'NİN haberine göre; Tugay, 2022 yılında Tunç Soyer döneminde İZSU Genel Müdürü olarak atanan Ali Hıdır Köseoğlu'nu görevden aldı. Yerine yerine eski genel müdür yardımcısı Gürkan Erdoğan atandı.

Başkan Tugay, belediye şirketlerinden İZENERJİ Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Türkoğlu, Muhtarlık İşleri Daire Başkanı Ali Kılıç, Bilgi İşlem Daire Başkanı Ata Temiz ile Ulaşım Daire Başkanı Kadir Efe Oruç'u da görevden aldı. Başkan Tugay'ın İZENERJİ'de de Erhan Uzunoğlu’nu görevlendireceği gelen bilgiler arasında. Birçok birimde kadro operasyonun süreceği, hafta içinde bazı şirketlere çeşitli atamaların yapılabileceği ifade edildi.

Yeni genel sekreter

Cemil Tugay, partisinin 23 Nisan töreninde yeni genel sekreterin kim olacağına ilişkin de konuştu.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in genel sekreterlik için İstanbul eski Milletvekili Aykut Erdoğdu'yu istediği, Başkan Tugay'ın bunu kabul reddedip mevcut genel sekreter Barış Karcı ile devam kararı aldığı iddia edilmişti. Bu nedenle Genel Başkan Özel ile Tugay arasında kriz yaşandığı öne sürülmüştü.

Törenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cemil Tugay, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Bu konuyu şaşkınlıkla izliyorum. Gerçek içerikle alakasız bir sürü şey yazılıp çiziliyor. Buluttan nem kapar gibi bazı ipuçları peşinde koşmaya çalışanlar var. İşin aslı şu. Aykut Erdoğdu bizim çok değerli milletvekillerimizden. Ekonomi ve iktisat konusunda önemli birikimleri olan partimizin kıymetlilerinden biridir. Acaba böyle bir seçenek olabilir mi diye genel merkezimizin bunu dile getirmesiyle, biz de arkadaşlarımızla bunu değerlendirdik. Ama bu gerilim içinde yaşanan bir süreç olmadı. Nihayetinde İzmir’de genel sekreterlik yapacak kişinin kim olacağına önce İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, ardından da İzmir halkı karar verecektir.”

Aykut Erdoğdu'ya bölgesel görev 

Cemil Tugay, Aykut Erdoğdu'ya ilişkin de şunları söyledi: "Biz şöyle bir değerlendirme yaptık. Genel sekreterlik makamından daha farklı Ege Bölgesi’nin illerinin tamamında koordinasyon sağlayacak bir planlama ajansı yapısı kurulacak ve değerli vekilimiz Aykut Erdoğdu da orada görev alacak. Aykut Erdoğdu genel sekreterlik görevine gelmeyecek. Bu kesin. Bu konuda genel başkanımız kendisi nihai kararı verdi. Ben de ona fikirlerimi anlatarak uzlaşma noktasına geldik. Başka bir yapıyla beraber hem İzmir’e hem de Ege Bölgesi’ndeki diğer illere hizmet edecek yapıda görev yapacak."