Gündem

İyi Parti İstanbul İl Başkanı: 31 Mart'ta maçı 1-0 aldık saydırmadılar, 23 Haziran’da 5-0 kazanacağız

17 Mayıs 2019 08:53

Millet İttifakı'nın ortağı İyi Parti de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptali sonrası mazbatası elinden alınan Ekrem İmamoğlu için seçim çalışmalarını sürdürüyor. İyi Parti İstanbul İl Başkanı Saltuk Buğra Kavuncu, “CHP ile 31 Mart’ta yaptığımız koordineli çalışmayı 23 Haziran’da da devam ettirerek hem sahaya hem de sandığa yansıtacağız” dedi. Kavuncu, “Seçimi kazanmak için bir oy yeterlidir” söyleminin samimi olmadığını ortaya çıktığını belirterek, “31 Mart'ta maçı 1-0 aldık saydırmadılar. Biz bu maçı tartışmalara da son vermek için 5-0 kazanacağız" ifadesini kullandı.

Sözcü'den Tugay Saday'ın haberine göre, İyi Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu 23 Haziran'da tekrarlanacak olan seçimde ilgili izleyecekleri stratejiyi anlattı. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ile seçim koordinasyonu konusunda tecrübeli olduklarını ifade eden İyi Parti İstanbul İl Başkanı Saltuk Buğra Kavuncu, “CHP ile 31 Mart sürecinde bir birliktelik yaptık. Koordinasyon anlamında başarılı bir kampanya dönemi geçirdik. Bu başarı da sandığa da yansıdı. 31 Mart sürecinde elde ettiğimiz bu tecrübeyi 23 Haziran seçim sürecinde de hem sahaya hem sandığa yansıtacağız. Önümüzde bir kampanya dönemi var. Bize gelen talepler doğrultusunda elimizden geleni fazlasıyla yapacağız” dedi.

"Bu seçim vicdan seçimi oldu"

İstanbul'da tekrarlanacak olan seçimin belediye seçiminin çok daha ötesine gittiğini belirten Kavuncu, “İyi Parti İstanbul İl Başkanlığı olarak isterdik ki sadece belediye konuşulsun, projeler konuşsun, projeler yarışsın. İstanbul'u en iyi kim yönetecekse İstanbul'u o kazansın. Fakat YSK'nın aldığı kararla iş başka yere geldi. Halkın iradesinin tertemiz yansıdığı o sandıktaki sonuçlar geçersiz sayıldı. YSK kendi yaptığı usulsüzlüklerin faturasını millete kesti. Usulsüzlüklerin olup olmadığı da net değil. Usulsüzlük olmadığı da ortada. Neye dayanarak bunu söylüyor. Daha önceki emsallere içtihat kararlarına bakarak aslında iptali gerektirecek hukuki olarak bir dayanak yok. Bursa Mustafakemalpaşa'da eğer reddiyorsan İstanbul'da neden kabul ediyorsun ? Bu çifte standarttır. Hukuken kabul edilemeyecek vicdanlara da sığmayacak bir karar alındı. Dolayısıyla böyle bir kararın sonucunda da bu iş vicdan seçimine döndü. Bu iş artık hak edene hak ettiği görevin verilmesinin şart olduğu seçime döndü” ifadelerini kullandı.

“Vatandaş Ekrem İmamoğlu için seferber oldu"

YSK'nın kararına tepki gösteren vatandaşların Ekrem İmamoğlu için seferberlik başlattığını söyleyen Kavuncu, şunları söyledi:

“Ekrem İmamoğlu bu seçimin galibidir. YSK Ekrem İmamoğlu'nun kazandığı seçimi tekrarlatarak ciddi bir tepki aldı. Bu tepkinin de sandığa çok güçlü bir şekilde yansıyacağını görüyorum. Zaten vatandaşlarımızın ‘Size nasıl yardımcı oluruz’ şeklindeki taleplerinden de hissediyoruz. AKP'li seçmenin bile ‘Yok artık’ dediği bir noktadayız. Tüm bunlar sandığa yansıyacaktır. Dolayısıyla ben 23 Haziran'da çok daha büyük bir farkla İmamoğlu'nun seçimi kazanacağına inanıyorum. Biz yine de 31 Mart'ta nasıl bir çaba gösterdiysek 23 Haziran'da da göstereceğiz. İyi koordine olmamız gerekiyor. Dünyanın Türkiye'nin gözü kulağı İstanbul'da. Dolayısıyla İstanbul dışından da seçime destek olmak isteyen İyi Parti teşkilatları var. Bunları planlı koordineli bir şekilde değerlendirmemiz lazım. Bunlar olumlu bir şekilde değerlendirildiğinde sahaya da yansıtacaktır. İyi Parti olarak İmamoğlu'nun kampanyasının yanında aynı zamanda demokrasiye hukuka adalete olan ihtiyacı da elimizden geldiğince vurgulayacağız. Seçmene bu konuda elimizden geldiğince her şeyi aktaracağız."

 

“1-0 kazandık sayılmadı, 23 Haziran'da maçı 5-0 alacağız"

Seçimi kazanacaklarını vurgulayan Kavuncu, “Biz bu seçimi kazanacağız. Daha önce AK Parti'nin adayına oy vermiş vatandaşın vicdanının nasıl sızladığını gördük. Alınan karalarlardan gördüğüm rahatsızlık İmamoğlu'nun zaferini perçinleyecek. Oy oranı konusunda net bir şey söylemem doğru olmaz ama farkın çok daha fazla açılacağını biliyorum. Maçı 1-0 aldığınızda tartışmaların devam etme ihtimali var. 31 Mart’ta maçı 1-0 aldık saydırmadılar. Ama biz maçı en az 5-0 alacağız. Çünkü seçimi kazanmak için bir oy yeterlidir söylemlerinin samimi olmadığını gördük. Bu süreçte içimize sindirmekte zorlanıyoruz ama bazı şeyleri net olarak gördük. Demokrasi ile gelen bir zihniyetin demokrasi ile gitmesi gerektiğinde nasıl çırpındığını gördük. Bu kızgın demiri soğutmamız gerekiyor diyenlerin, ‘Herşey Güzel Olacak’ diyen sanatçılarla alakalı nasıl bir dil kullandığını gördük. İş adamlarına herkes ‘Haddini bilsin’ dendiğini gördük. O lafın samimi olmadığını da gördük. Genel Başkanımız Meral Akşener'in bir sözü vardı. Seçmenlerimize ‘Bu kulağı bir kıvırın’ demişti. Ama vatandaş bu kez o kulağı kıvırmayacak, koparacak” şeklinde konuştu.