Ekonomi

İthalat yüzde 19,85 azaldı, ihracat yüzde 11,46 arttı; Bakan Albayrak, “26 milyar dolarlık cari açık hedefini tarihe gömüyoruz” dedi

03 Haziran 2019 16:19

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı ihracat ve ithalat rakamlarının ardından yaptığı yorumda, “2019'da YEP hedefimiz olan 26 milyar dolar cari açık rakamını tarihe gömüyoruz” dedi.

Ticaret Bakanlığı'nın resmi olmayan geçici dış ticaret verilerine göre, mayıs ayında Genel Ticaret Sistemi (GTS) dikkate alındığında ihracat yüzde 11,46 artışla 16 milyar 813 milyon dolar, ithalat yüzde 19,85 azalışla 18 milyar 588 milyon dolar olarak kayıtlara geçmişti.

Verileri, Twitter hesabından değerlendiren Albayrak, ihracat rakamlarına dikkat çekerek, ”Mayıs ihracatımız Cumhuriyet tarihimizin aylık ihracat rekorunu kırdı. Dengelenme sürecinin ve ihracat öncelikli politikalarımızın başarısı ile 2019 yılında YEP hedefimiz olan 26 milyar dolar cari açık rakamını tarihe gömüyoruz” dedi.

Türkiye’nin haziran ayında AKP döneminin ilk yıllık cari fazlasını vermesini beklediklerini belirten Albayrak, “Yeni bir dönem başlayacak. Üretim ve ihracat öncelikli ekonomi modelimizi her alanda atacağımız adımlarla çok daha güçlendirecek ve artık cari açık meselesini gündemimizden çıkaracağız” diye ekledi.

2001 krizinin ardından küreseldeki likiditeden en çok faydalanan ülkelerden biri olan Türkiye’de ekonominin fazla ısındığı yorumları bir süredir yapılıyor. Ağustos ayında kur krizini yaşayan Türkiye’de TL’nin önlenemeyen şekilde değer kaybetmesi, ithalat rakamlarının son aylarda gerilemesine sebep olmuştu. Parası değer kaybeden Türkiye’de birçok sektör yurtdışından ham madde alımı yapamazken; buna bağlı olarak cari açık da küçülüyor.