Dünya

İtalya Sağlık Bakanı: Schengen bölgesi dışından gelenler karantinada kalmalı

29 Haziran 2020 22:49

İtalya Sağlık Bakanı Roberto Speranza, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) nedeniyle ülkelerine Schengen Bölgesi dışından geleceklerin 14 gün karantinada kalmaları gerektiğini söyledi.

İtalya Sağlık Bakanı Roberto Speranza, bir radyo programında yaptığı konuşmada, Covid-19'a ilişkin dünyadaki durumun karmaşık olduğunu ifade ederek, "Üst düzey önlem almalıyız. Bugün kim, Schengen olmayan ülkelerden ve risk altındaki yerlerden geliyorsa 14 günlük karantina uygulamalı" dedi.

"Durum küresel boyutta iyiye gitmiyor"

Koronavirüs ile ilgili durumun küresel boyutta iyiye gitmediğini belirten Bakan Speranza,"Avrupa ve İtalya'nın salgında daha iyiye gittiği doğru, ancak küresel boyutta durum iyiye gitmiyor. ABD'yi ve Latin Amerika'yı görüyoruz" diye konuştu.

Speranza, bir başka enfeksiyon dalgasına izin veremeyeceklerini de kaydetti.

İkinci dalga konusunda da uyaran Roberto Speranza, "Salgında ikinci dalga mümkündür. Kimse bu ihtimali kesin olarak dışlayamaz. Bu nedenle ulusal sağlık sistemimizi güçlendirmemiz gerekiyor. Hazır olmalıyız" şeklinde konuştu.

Speranza, pek çok kentte kaydedilen ve sosyal medyada dolaşan kalabalıkların kendisini endişelendirdiğini belirterek, vatandaşlarından sosyal mesafe kurallarına uymalarını istedi.